Συμπληρώνονται φέτος 73 χρόνια, όταν η 9η Μαΐου έμελλε να μείνει στην παγκόσμια ιστορία μια ιδιαίτερα ξεχωριστή ημέρα, με πολλά ιστορικά διδάγματα για όλη την ανθρωπότητα. Έτσι η άνευ όρων παράδοση της ναζιστικής Γερμανίας, στις 9 Μαΐου του 1945, καθιερώθηκε ως την Ημέρα της Αντιφασιστικής Νίκης των Λαών κατά το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.
Η Αντιφασιστική Νίκη των Λαών, ήταν αποτέλεσμα της δράσης του αντιφασιστικού μετώπου, που έσπασε τα στενά όρια των εθνικών συνόρων και συμφερόντων, με τη συμμετοχή των πλείστων λαών της Ευρώπης που αντιστάθηκαν στην κόλαση της μισάνθρωπης βαρβαρότητας του πολέμου, των εκτελέσεων, του μαζικού θανάτου, των ολοκαυτωμάτων και των στρατοπέδων συγκέντρωσης. Το μεγαλύτερο μέρος αυτής της προσφοράς όμως, είχε ο σοβιετικός λαός που ηγήθηκε της αντίστασης, με πάνω από 20 εκατομμύρια νεκρούς.
Σε αυτό το μέτωπο δεν μπορούσε να μην δηλώσει παρών και ο κυπριακός λαός. Κορυφαία στιγμή στον αγώνα αυτό ήταν ιστορική απόφαση του ΑΚΕΛ της 16ης Ιουνίου 1943, η οποία καλούσε τα μέλη και στελέχη του να καταταγούν στο Βρετανικό στρατό και να πολεμήσουν τον χιτλεροφασισμό.
Η επικράτηση της λεγόμενης νέας τάξης πραγμάτων και του νατοϊκού ιμπεριαλισμού στα τέλη του 20ου αιώνα, οδήγησε σε νέους πολέμους που τρέφονται με το αίμα των λαών. Βέβαια η προσπάθεια σήμερα για αθώωση της μήτρας που γεννά το φασισμό, του καπιταλισμού, είναι μεθοδευμένη και αντεπιστημονική. Εξισώνει ανιστόρητα τον κομμουνισμό με το φασισμό, του θύματος με το θύτη. Η παραχάραξη της ιστορικής πραγματικότητας που εντείνεται σήμερα από τους απολογητές του αντικομμουνισμού, με στόχο το κομμουνιστικό κίνημα, δεν παύει να έχει ως σκοπό την αποδυνάμωση των προοπτικών για κοινούς αγώνες ανάμεσα στους λαούς, για παγκόσμια ειρήνη και την οικοδόμηση μιας καλύτερη κοινωνίας προς το συμφέρον τους και όχι για την παγκόσμια οικονομική ελίτ.
Κανένας όμως δεν πρέπει να ξεχνά ότι είναι οι ίδιοι ιμπεριαλιστές που διαχρονικά στήριξαν και στηρίζουν, οικονομικά και στρατιωτικά, φασιστικά καθεστώτα. Σήμερα που οι ανταγωνισμοί εντείνονται στη Μέση Ανατολή ανάμεσα στις ιμπεριαλιστικές δυνάμεις με πρωταγωνιστή και πάλι τις ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ, γινόμαστε μάρτυρες πυρηνικών οπλικών προγραμμάτων, στρατιωτικών εξοπλισμών, προσφυγιά, καταστροφή και θάνατο στη Σύρια και μια γενικότερη τάση που ενισχύει τον ορατό πλέον κίνδυνο για μια πιθανή γενικευμένη πολεμική σύρραξη στη γειτονιά μας.
Ως ΕΔΟΝ, θα συνεχίσουμε τους αγώνες μας κόντρα σε ότι πιο σάπιο και σκοταδιστικό έχει γεννήσει ο καπιταλισμός. Ταυτόχρονα δηλώνουμε την αποφασιστικότητα μας να στείλουμε το φασισμό εκεί που πρέπει, στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Ζήτω η Αντιφασιστική Νίκη των Λαών! Ζήτω η φιλία των λαών!
Μορφωτικό Γραφείο
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
8/5/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/ANTIFASISTIKH_NIKH.jpg)