Ακόμα ένα θανατηφόρο εργατικό ατύχημα, ήρθε να προστεθεί στα ήδη αυξημένα εργατικά ατυχήματα των τελευταίων χρόνων. Μια νέα εργαζόμενη, μητέρα 25 χρονών έχασε τη ζωή της εν ώρα εργασίας. Το Κ.Σ. της ΕΔΟΝ εκφράζει τα βαθιά και ειλικρινή του συλλυπητήρια στην οικογένεια της αδικοχαμένης εργαζόμενης.
Η απώλεια κάθε νέου ανθρώπου αποτελεί μια τραγωδία. Η απώλεια ζωής όμως εν ώρα εργασίας, αποτελεί ότι πιο φρικτά απαράδεχτο έχει να παρουσιάσει το σημερινό σύστημα και οι εργασιακές του συνθήκες. Τα εργατικά ατυχήματα και δη τα θανατηφόρα, είναι αποτέλεσμα της απόλυτης περιστροφής των πάντων γύρω από τον άξονα της μεγιστοποίησης του κέρδους.
Οι σημερινοί εργαζόμενοι, ιδίως οι νέοι, είναι καθημερινά αντιμέτωποι με τα εξουθενωτικά ελαστικά ωράρια, τις πολλές φορές υποχρεωτικές και απλήρωτες υπερωρίες, την απίστευτη εντατικοποίηση των ρυθμών εργασίας, στο βωμό της αύξησης του κέρδους. Τυφλά, χωρίς κανένα μέτρο και όριο, χωρίς να λαμβάνονται υπ’ όψη οι απαραίτητες εργασιακές συνθήκες ασφάλειας, χωρίς να μετριέται η σημασία και η ανάγκη της προστασίας των εργαζομένων, της υγείας και της ασφάλειας τους.
Κόντρα στις σημερινές συνθήκες εργασιακής ζούγκλας και στην υποβάθμιση της ποιότητας της εργασίας, η ΕΔΟΝ προτάσσει την Αξιοπρέπεια στην Εργασία, τη Δουλειά με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και δικαιώματα. Καλούμε τον κάθε νέο και νέα, να συμμετέχει με μαύρη ενδυμασία στην πορεία διαμαρτυρίας που πραγματοποιεί η ΠΕΟ την Πέμπτη 17 Μαΐου 2018 η ώρα 14:00. Η πορεία θα ξεκινήσει από το οίκημα της ΠΕΟ στη Λευκωσία και θα καταλήξει στο Υπουργείο Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών.
Η ασφαλής και αξιοπρεπής εργασία δεν είναι προτέρημα, είναι αναφαίρετο δικαίωμα. Κουράγιο στην οικογένεια της αδικοχαμένης εργαζόμενης.
Τμήμα Νέων Εργαζόμενων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
14/05/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/asfaleia_ergasias.png)