Την 1η του Μάη το 1886 στο Σικάγο, πρωτοπόροι εργάτες ξεσηκώνονται διεκδικώντας το 8ωρο και ανθρώπινες συνθήκες εργασίας. Η αστική τάξη αντιδρά βάφοντας με αίμα τις διαδηλώσεις. Από τότε, η Πρωτομαγιά έχει καταστεί μέρα-σύμβολο για διεκδίκηση και αγώνα των εργαζομένων ενάντια στην ταξική εκμετάλλευση.
132 χρόνια μετά τον κόκκινο Μάη του 1886 οι διεκδικήσεις και οι κατακτήσεις της εργατικής τάξης δέχονται καθημερινά επίθεση. Τα τελευταία χρόνια, με την κρίση του συστήματος βρισκόμαστε αντιμέτωποι με την όξυνση της ταξικής εκμετάλλευσης και συνάμα με το συνεχές πισωγύρισμα των δυνάμεων της εργασίας.
Οι νέοι της Κύπρου σήμερα καλούνται να εργαστούν υπό ευέλικτες μορφές εργασίας, με μισθούς πείνας, σε συνθήκες εργασιακής ζούγκλας. Τα μηνύματα και τα αιτήματα της πρωτομαγιάς παραμένουν επίκαιρα και η συστράτευση των εργαζομένων με το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα είναι επιβεβλημένη.
Η 1η Μαΐου του 2018 βρίσκει δυστυχώς για ακόμη μια χρονιά την εργατική τάξη της Κύπρου χωρισμένη. Συνεχίζουμε τον αγώνα για λύση και επανένωση μέχρι τη μέρα που ελληνοκύπριοι και τουρκοκύπριοι εργαζόμενοι θα μπορούν σαν μια γροθιά να δώσουν τη μάχη απέναντι στο κοινό εχθρό, απέναντι στην εκμετάλλευση. Για τη μέρα που θα πορευτούν και πάλι μαζί για να ξημερώσουν για το λαό μας καλύτερες μέρες.
Ως ΕΔΟΝ, καλούμε όλους τους νέους και νέες της Κύπρου, να συμμετέχουν στις πορείες μνήμης, τιμής και αγώνα που διεξάγει το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα, η Παγκύπρια Εργατική Ομοσπονδία (ΠΕΟ), σε όλες τις πόλεις της Κύπρου. Κάτω από το σύνθημα «Επιμένουμε: Λύση Επανένωση Κοινωνική Δικαιοσύνη» δίνουμε ραντεβού σε Λάρνακα, Λεμεσό, Πάφο και Παραλίμνι την Τρίτη 1η Μαΐου, ώρα 10:00 το πρωί, στα οικήματα της ΠΕΟ και στη συνέχεια με πορεία στους κεντρικούς δρόμους των πόλεων.
Βροντερό παρών δίνουμε στις 18:00 το απόγευμα στη Λευκωσία, στη μεγάλη συγκέντρωση στο Υπουργείο Οικονομικών την οποία θα ακολουθήσει πορεία προς το Λήδρα Πάλας και τη νεκρή ζώνη για να συναντηθούμε με τα Τ/κ συνδικάτα. Με τη μαζικότητα μας να στείλουμε από το γήπεδο στη νεκρή ζώνη ηχηρά μνήματα ειρήνης και ταξικής ενότητας, βροντοφωνάζοντας ότι ελληνοκύπριοι και τουρκοκύπριοι εργαζόμενοι και νέοι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε για λύση και κοινωνική δικαιοσύνη.
Η ΕΔΟΝ για ακόμη μια χρονιά τιμά την κόκκινη Πρωτομαγιά, τιμά την πρωτοπόρα εργατιά. Έχοντας ως φάρο τη συσσωρευμένη εμπειρία αγώνων του εργατικού κινήματος, καλούμε τους νέους να μην υποκύψουν στη μοιρολατρία της εποχής. Να ενταχθούν στην οργανωμένη πάλη διεκδικώντας τη ζωή που μας αξίζει. Μέχρι που ο λαός μας να είναι αφέντης στον τόπο του και στη ζωή του.
Τμήμα Νέων Εργαζόμενων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
30/04/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/8_hours_day.jpg)