Η ΕΔΟΝ εκφράζει την αγανάκτηση της για την πρόθεση του προέδρου της Βουλής να θέσει θέμα μετακίνησης του κτηρίου της Βουλής εκτός του Δήμου Λευκωσίας.
Αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχουν προβλήματα, τα οποία όμως δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με τη λογική του «πονάει χέρι, κόβει χέρι». Ο Δήμος Λευκωσίας αντιμετωπίζει ήδη πολλά προβλήματα λόγω των μεγάλων έργων, αλλά και των προβλημάτων που δημιουργεί η συνεχιζόμενη κατοχή και διαίρεση της πρωτεύουσας και ο πρόεδρος της Βουλής σκέφτεται να προσθέσει ακόμα ένα πρόβλημα στο Δήμο. Τα κτήρια των κοινοβουλίων βρίσκονται στις πρωτεύουσες, πόσο μάλλον όταν μιλούμε για μια ημικατεχόμενη πρωτεύουσα και τους συμβολισμούς που δημιουργεί η παρουσία του κτηρίου της Βουλής σε αυτή.
Ως εκ τούτου, η ΕΔΟΝ στηρίζει το Δήμο Λευκωσίας και τάσσεται υπέρ της παραμονής του κτηρίου της Βουλής στην πρωτεύουσα.
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
25/4/2018