Ήταν 11 Απριλίου 1965 όταν οι φασίστες της τρομοκρατικής οργάνωσης ΤΜΤ δολοφονούσαν τον Ντερβίς Αλί Καβάζογλου και τον Κώστα Μισιαούλη νομίζοντας πως έτσι θα σιγούσαν οι φωνές που μιλούσαν για ειρηνική συμβίωση Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων. Λογάριασαν λάθος όμως καθώς 53 χρόνια μετά οι δύο ηρωομάρτυρες συνεχίζουν να αποτελούν λάβαρο στον αγώνα ενάντια στον εθνικισμό και στη μισαλλοδοξία, στον αγώνα μας για απελευθέρωση και επανένωση της πατρίδας μας.
Ο Ντερβίς Αλί Καβάζογλου ήταν μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΑΚΕΛ και ο Κώστας Μισιαούλης ήταν στέλεχος του ΑΚΕΛ. Σε μια δύσκολη περίοδο για την Κύπρο όπου οι ακροδεξιές δυνάμεις έσπερναν το δηλητήριο του εθνικισμού μεταξύ των δύο κοινοτήτων, ο Κώστας και ο Ντερβίς αγωνίζονταν για την εξομάλυνση των σχέσεων Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων και για την ειρηνική συμβίωση των δύο κοινοτήτων. Μπορεί οι φασίστες να νόμιζαν πως δολοφονώντας τους θα δολοφονούσαν και τις ιδέες τους, ωστόσο ο Καβάζογλου και ο Μισιαούλης, έγιναν το σύμβολο του κοινού αγώνα Ε/κ και Τ/κ.
Σήμερα που ο εθνικισμός δηλητηριάζει όλο και περισσότερες συνειδήσεις και που οι ακροδεξιές φωνές δυναμώνουν και εντός και εκτός Βουλής είναι καθήκον μας να κρατήσουμε ψηλά το λάβαρο της ειρήνης και της φιλίας των δύο κοινοτήτων. Το λάβαρο που μας άφησαν παρακαταθήκη ο Καβάζογλου και ο Μισιαούλης με την τελευταία αιματοβαμμένη τους αγκαλιά.
Ως ΕΔΟΝ θα συνεχίσουμε τον αγώνα για λύση του Κυπριακού στο πλαίσιο μιας Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας, με μια κυριαρχία, μια ιθαγένεια, μια διεθνή προσωπικότητα και με πολιτική ισότητα όπως καθορίζεται στα ψηφίσματα του ΟΗΕ. Λύση χωρίς ξένους στρατούς και εγγυήσεις, επιτρέποντας σε όλο τον Κυπριακό λαό να ζήσει σε συνθήκες ασφάλειας και ειρήνης.
Στα πλαίσια της επαναπροσεγγιστικής μας δράσης συμμετείχαμε και φέτος στη μαζική αντιφασιστική πορεία νεολαίας, Ε/κ και Τ/κ για να τιμήσουμε τη μνήμη των δύο ηρωομαρτύρων και να διατρανώσουμε τη θέληση μας για επανένωση και ειρήνη. Στείλαμε μήνυμα πως ο φασισμός δεν θα περάσεις και πως ο πραγματικός πατριωτισμός βρίσκεται στον αγώνα για λύση του Κυπριακού μακριά από εθνικιστικές εξάρσεις και ψευτοπατριωτικές διακηρύξεις. Παράλληλα διοργανώνουμε και το Δεκαπενθήμερο Επαναπροσέγγισης με εκδηλώσεις σε όλες τις πόλεις κα στέλνουμε το μήνυμα της επανένωσης και της ειρηνικής συμβίωσης Ε/κ και Τ/κ σε όλη την Κύπρο.
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
10 Απριλίου 2018