Αντιπροσωπεία του Κεντρικού Συμβουλίου και του Γραφείου Περιβάλλοντος και Υγείας της ΕΔΟΝ πραγματοποίησε την Πέμπτη, 5 Απριλίου επίσκεψη στις Παιδιατρικές Πτέρυγες του Μακάριου Νοσοκομείου με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Υγείας.
Είχαμε τη δυνατότητα να χαρίσουμε συμβολικά δώρα στα παιδιά που νοσηλεύονται με την ευχή της σύντομης ανάρρωσης. Ακολούθησε συνάντηση με τον κύριο Χριστόδουλο Καϊσή, Εκτελεστικό Διευθυντή του Νοσοκομείου Αρχιεπίσκοπος Μακάριος ΙΙΙ, με τον οποίο συζητήσαμε και ανταλλάξαμε απόψεις και προβληματισμούς για ζητήματα που αφορούν τον τομέα της Υγείας, τον τρόπο λειτουργίας των Δημόσιων Νοσοκομείων και των σοβαρότατων προβλημάτων που αντιμετωπίζουν αυτή τη στιγμή σε πολλούς και διάφορους τομείς.
Θύμα των αντιλαϊκών πολιτικών που εφαρμόζονται τα τελευταία χρόνια από την κυβέρνηση Νίκου Αναστασιάδη – ΔΗΣΥ είναι δυστυχώς και η Υγεία. Μείωση των προϋπολογισμών για την Υγεία, μη εφαρμογή του ΓΕΣΥ, τεράστιες λίστες αναμονής, έλλειψη φαρμάκων και αναλώσιμων, υπερβολικός φόρτος εργασίας γιατρών και άλλα πολύ σοβαρά προβλήματα αντικατοπτρίζουν την εικόνα του τομέα της Υγείας των τελευταίων χρόνων.
Ως ΕΔΟΝ, θεωρούμε πως όλοι έχουν δικαίωμα στη δωρεάν περίθαλψη και στην ισότιμη πρόσβαση σε υπηρεσίες Υγείας. Η Υγεία είναι ο πιο ευαίσθητος τομέας των κοινωνικών αγαθών και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται. Χωρίς αποκοπές, εκπτώσεις και μειώσεις, στο όνομα αντιμετώπισης της κρίσης του καπιταλισμού. Θα συνεχίσουμε με όποια μέσα μπορούμε να αντιστεκόμαστε στους σχεδιασμούς που θέλουν πρόσβαση στην Υγεία για λίγους και εκλεκτούς. Η Υγεία είναι κοινωνικό αγαθό και όχι προνόμιο των λίγων και το κράτος έχει υποχρέωση να παρέχει ΔΩΡΕΑΝ και σε όλους τους πολίτες του, τις υπηρεσίες υγείας.
Γραφείο Περιβάλλοντος & Υγείας
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
06/04/2018