Η ΕΔΟΝ εκφράζει τον προβληματισμό της μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των εξετάσεων για το Νέο Σύστημα Διορισμού, καθώς δεν διασκεδάστηκαν οι αντιδράσεις για τις καταγγελίες και στρεβλώσεις που παρατηρήθηκαν κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.
Το ψηλό ποσοστό αποτυχίας στις εξετάσεις δημιουργεί εύλογα απορίες σε σχέση με τη διαδικασία που ακολούθησε το Υπουργείο Παιδείας. Επίσης οι υποψήφιοι για διορισμό δεν ενημερώθηκαν ποτέ για το πόρισμα με τα όσα προηγήθηκαν των εξετάσεων με τις διαρροές θεμάτων, τα διαπλεκόμενα συμφέροντα φροντιστηριούχων κλπ, κάτι που δημιουργεί ερωτήματα για την αξιοπιστία της διαδικασίας και κατ’ επέκταση των ίδιων των αποτελεσμάτων. Αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά η προχειρότητα με την οποία ενεργούν σε ζητήματα παιδείας οι κυβερνώντες.
Ως ΕΔΟΝ καλούμε το Υπουργείο Παιδείας να ενημερώσει άμεσα τους υποψήφιους για διορισμό, αλλά και την κοινωνία για το πόρισμα.
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
4/4/2018