Ως ΕΔΟΝ τονίζουμε για άλλη μια φορά την έντονη αντίθεση μας με την οποιαδήποτε εμπλοκή της πατρίδας μας στους επικίνδυνους σχεδιασμούς των ΗΠΑ και των συμμάχων τους στην Ανατολική Μεσόγειο. Ενώ η Μέση Ανατολή φλέγεται και οι πολεμοκάπηλοι κλιμακώνουν την επιθετικότητα τους, η χρήση των βρετανικών βάσεων ή άλλων εγκαταστάσεων στον τόπο μας μετατρέπει την Κύπρο σε ορμητήριο κατά του λαού της Συρίας.
Με πρόσχημα τις τελευταίες ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες για χρήση χημικών όπλων στην ανατολική Γούτα, οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοι τους απειλούν την ανθρωπότητα με το ξέσπασμα μιας γενικευμένης σύρραξης για να αντιμετωπίσουν «τον κοινό τους στόχο».
Άλλωστε στο όνομα αυτού του κοινού στόχου είναι που προωθείται όλα αυτά τα χρόνια με ΝΑΤΟϊκή σφραγίδα η συνεχιζόμενη αιματοχυσία στη Μέση Ανατολή. Κάτι ήξερε ο τέως υπουργός εξωτερικών Γιαννάκης Κασουλίδης, όταν δήλωνε πως η Κύπρος αποτελεί μέρος του συνασπισμού ενάντια στην τρομοκρατία αφήνοντας ανοιχτό το περιθώριο για εμπλοκή της Κύπρου στους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς.
Ως ΕΔΟΝ, επαναλαμβάνουμε ότι για εμάς η Κύπρος δεν μπορεί να λειτουργεί ως ορμητικό προγεφύρωμα των ιμπεριαλιστών για υλοποίηση των αιματηρών τους σχεδίων στη Μέση Ανατολή. Η ημικατεχόμενη Κύπρος δεν πρέπει να εμπλέκεται με κανένα τρόπο στα άνομα σχέδια των ιμπεριαλιστών. Καλούμε την κυβέρνηση Αναστασιάδη να ξεκαθαρίσει τη θέση της Κυπριακής Δημοκρατίας πως δεν θα εμπλακεί σε αυτούς τους σχεδιασμούς, ως ελάχιστη ένδειξη αλληλεγγύης στο συριακό λαό που έχει ανάγκη τον τερματισμό των εχθροπραξιών και των ξένων επεμβάσεων σε βάρος του και την επικράτηση της ειρήνης.
Γραφείο Διεθνών Σχέσεων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
11/04/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/syria2.jpg)