Κάθε χρόνο η 1η Ιουνίου γιορτάζεται ως η Παγκόσμια Μέρα Παιδιού, αφού ως τέτοια καθιερώθηκε μετά τις καταστροφικές συνέπειες που είχε ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος, ιδιαίτερα πάνω στα παιδιά. Το τέλος του πολέμου άφησε πίσω του εκατομμύρια νεκρούς, από τους οποίους το 50% ήταν παιδιά. Η 1η Ιουνίου λοιπόν, καθιερώθηκε ως μέρα πάλης για τη ζωή και την ειρήνη και ως μέρα αφύπνισης για τα δικαιώματα των παιδιών.
Η ημέρα αυτή, τιμάται από πολλά οργανωμένα σύνολα και από την Οργάνωσή μας μέσα από δραστηριότητες, όπως φεστιβάλ, που απευθύνονται προς τα παιδιά. Η προσπάθεια αυτή που γίνεται από διάφορους κοινωνικούς φορείς και σύνολα είναι μεν αξιέπαινη, αλλά μας οδηγεί δε, στην ανάγκη να ξεκαθαρίσουμε για ακόμα μια φορά την τοποθέτησή μας πάνω σε ζητήματα που αφορούν στην ευημερία και τα δικαιώματα των παιδιών και κυρίως στην αντιμετώπιση τέτοιων ζητημάτων.
Η σημερινή κοινωνικοοικονομική κατάσταση στην Κύπρο έχει οδηγήσει στην ανάπτυξη της δράσης ορισμένων ομάδων και μη κυβερνητικών οργανώσεων, η δράση των οποίων επικεντρώνεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στη διασφάλιση της ευημερίας και των δικαιωμάτων των παιδιών. Χωρίς να αμφισβητεί κάποιος την εντιμότητα των προθέσεων ή την αποτελεσματικότητα των παρεμβάσεών τους πάνω σε ζητήματα που επηρεάζουν παιδιά, πρέπει εντούτοις να σημειώσουμε ότι η δράση τους είναι αποσπασματική και αποκομμένη από τον συνολικό αγώνα.
Η ιδεολογική μας ανάλυση και η διαφορά της προσέγγισής μας ως ΕΔΟΝ είναι ότι, ο αγώνας για το παιδί δεν είναι καθόλου ξεκομμένος από την συνολική οργανωμένη πάλη που έχουμε να δώσουμε ενάντια σε ένα άνισο και άδικο κοινωνικό σύστημα. Αντίθετα, αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του. Από πού πηγάζει η εκμετάλλευση και η καταπάτηση των δικαιωμάτων των παιδιών, αν όχι από τον καπιταλισμό, στην ψυχή του οποίου υπάρχει η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο; Σε αυτό το σύστημα, όπου υπάρχει άνιση κατανομή του παγκόσμιου πλούτου, με αποτέλεσμα, από τη μια να συγκεντρώνεται ο πλούτος στα χέρια λίγων και από την άλλη εκατομμύρια ανθρώπων να ζουν κάτω από συνθήκες ακραίας φτώχειας. Στο σύστημα που οδηγεί στους ιμπεριαλιστικούς πολέμους με στόχο την επέκταση της επιρροής και την αύξηση του κέρδους των μονοπωλίων, αψηφώντας το κόστος σε ανθρώπινες ζωές.
Ως ΕΔΟΝ, θεωρούμε ότι η 1η Ιουνίου είναι μια μέρα που στόχο έχει να υπενθυμίζει στην ανθρωπότητα την ανάγκη για συλλογική πάλη και αγώνα ενάντια στις αιτίες που γεννούν την εκμετάλλευση και πλήττουν την ευημερία των παιδιών μας. Καλούμε, λοιπόν, όλους να αγωνιστούν στο πλευρό μας για τη δημιουργία του νέου κόσμου, όπου όλα τα παιδιά θα ζούνε σε περιβάλλον ειρήνης, ασφάλειας και προστασίας απολαμβάνοντας όλα τα βασικά τους δικαιώματα όπως στέγαση, σίτιση, μόρφωση, ψυχαγωγία.
Γραφείο ΕΔΟΝόπουλων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
31/05/2016