Στις 4 και 5 Ιουνίου 2016, θα πραγματοποιηθεί στο Καράκας της Βενεζουέλας, η 1η Διεθνής Προπαρασκευαστική Συνάντηση (ΔΠΣ) για το 19ο Παγκόσμιο Φεστιβάλ Νεολαίας και Φοιτητών (ΠΦΝΦ) που θα πραγματοποιηθεί στη Ρωσία το 2017, ένα αιώνα ακριβώς μετά τη Μεγάλη Οκτωβριανή Σοσιαλιστική Επανάσταση. Εκ μέρους της ΕΔΟΝ, θα συμμετέχει το μέλος του Εκτελεστικού Συμβουλίου Δημήτρης Ιωάννου. Παρών θα είναι και το μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ και πρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Δημοκρατικών Νεολαιών (ΠΟΔΝ) Νικόλας Παπαδημητρίου.
Η 1η Διεθνής Προπαρασκευαστική Συνάντηση, σηματοδοτεί την έναρξη της προετοιμασίας για το επόμενο Παγκόσμιο Φεστιβάλ Νεολαίας και Φοιτητών. Στη συνάντηση αυτή, οργανώσεις νεολαίας από όλο τον κόσμο θα θέσουν τις πολιτικές βάσεις για το χαρακτήρα και το περιεχόμενο του επερχόμενου φεστιβάλ. Αντικείμενο της 1ης ΔΠΣ θα είναι επίσης το σύνθημα, το λογότυπο, καθώς επίσης και οι βασικές κατευθυντήριες γραμμές για το πρόγραμμα του Φεστιβάλ.
Με το τέλος της 1η ΔΠΣ, θα συσταθούν οι Εθνικές Προπαρασκευαστικές Επιτροπές (ΕΠΕ), οι οποίες μέσα από τη συμμετοχή όλων των προοδευτικών οργανώσεων θα μεταδώσουν τα μηνύματα και τους στόχους του Φεστιβάλ στις χώρες τους, αγκαλιάζοντας κάθε νέο και νέα που δεν συμβιβάζεται με τον ιμπεριαλισμό και οραματίζεται ένα κόσμο της ειρήνης, της αλληλεγγύης και της κοινωνικής δικαιοσύνης. Η ΕΠΕ της Κύπρου θα συνέλθει γι αυτό το σκοπό και θα ανακοινώσει παράλληλα και λεπτομέρειες για τη συμμετοχή των Κύπριων νέων στο 19ο ΠΦΝΦ.
Υπενθυμίζουμε πως τα Παγκόσμια Φεστιβάλ Νεολαίας και Φοιτητών, γεννήθηκαν μέσα από τις στάχτες του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, ως ανάγκη για την ενδυνάμωση της ενότητας των νέων ενάντια στον ιμπεριαλισμό, το φασισμό, την αποικιοκρατία, την κατοχή και τις διακρίσεις. Μέσα από αυτή την 70χρονη ιστορική παράδοση και τις παρακαταθήκες των Φεστιβάλ, η ΕΔΟΝ θα πρωτοστατήσει για άλλη μια φορά, έτσι ώστε το Φεστιβάλ αυτό να καταστεί το μεγαλύτερο συναπάντημα της νεολαίας για ειρήνη και τερματισμό των ιμπεριαλιστικών πολέμων. Για ένα κόσμο, χωρίς αδικία και εκμετάλλευση.
Τέλος, η αντιπροσωπεία της ΕΔΟΝ θα συμμετέχει σε εκδήλωση αλληλεγγύης προς το λαό της Βενεζουέλας, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 6 και 7 Ιουνίου.
Γραφείο Διεθνών Σχέσεων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
03/06/2016