Το τριήμερο που πέρασε, 18-21 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκαν εκλογές στις Φοιτητικές Ενώσεις του Ρεθύμνου, των Ιωαννίνων και του Βόλου. Σε όλους αυτούς τους χώρους σπουδών, η Προοδευτική Κίνηση Φοιτητών πέτυχε σημαντικές εκλογικές νίκες, καταγράφοντας άνοδο στα ποσοστά της. Συγκεκριμένα, στη Φ.Ε. του Ρεθύμνου η Προοδευτική είναι πρώτη και αυτοδύναμη με 52,68% (+8,75%), ενώ στις Φ.Ε. των Ιωαννίνων και του Βόλου, η Προοδευτική πέτυχε πρωτιές για πρώτη φορά στην ιστορία της με 42,56% (+5.29%) και 58,47 % (+17,4%) αντίστοιχα.
Τα πιο πάνω αποτελέσματα έρχονται να προστεθούν σε μια σειρά αποτελεσμάτων που είτε καταγράφουν μικρές πτώσεις ή ανόδους, αποτυπώνουν με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο τη βούληση του φοιτητικού κινήματος για μια ισχυρή Προοδευτική. Αποτυπώνουν τη θέση των φοιτητών απέναντι στη λαίλαπα των πολιτικών της διακυβέρνησης ΔΗΣΥ-Αναστασιάδη. Θέση ανασύνταξης του φοιτητικού κινήματος. Θέση αντεπίθεσης.
Ως ΕΔΟΝ, κρίνουμε πως τα αποτελέσματα αυτά δεν είναι καθόλου τυχαία. Είναι η απόδειξη πως ο οργανωμένος αγώνας έχει αποτέλεσμα τόσο στους καθημερινούς αγώνες όσο και στην κάλπη. Είναι αποτέλεσμα της προοπτικής και της ελπίδας που βλέπει η νέα γενιά στην αριστερά.
Ελπίδα και προοπτική που δεν πρέπει να χαθεί από την απάθεια, την αδιαφορία και την αποχή από τις προσεχείς βουλευτικές εκλογές. Ο κάθε νέος και νέα να αναλογιστεί τη δύναμη του και να εγγραφεί στους εκλογικούς καταλόγους. Μόνο έτσι μπορεί να κάνει τη διαφορά.
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
21.03.2016
![](/images/PROODEFTIKI.jpg)