Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε στην Επιτροπή Εργασίας της Βουλής συζήτηση της πρότασης της ΕΔΟΝ για τη δημιουργία κάρτας νέων για άνεργους, μετά από εγγραφή του θέματος από τους βουλευτές του ΑΚΕΛ που είναι μέλη της επιτροπής.
Ο κεντρικός υπεύθυνος του Τμήματος Νέων Εργαζομένων της ΕΔΟΝ, Αντρέας Παναγιώτου, ανέπτυξε την πρόταση της Οργάνωσης, τονίζοντας τη μεγάλη σημασία που έχει να στηριχθούν οι νέοι, οι οποίοι είναι οι πρώτοι που αποτελούν θύματα της καπιταλιστικής κρίσης και των αντιλαϊκών μέτρων της κυβέρνησης Αναστασιάδη - ΔΗΣΥ. Ως ΕΔΟΝ, σημειώσαμε την ανάγκη εμπλοκής όλων των φορέων της πολιτείας - υπουργεία, ημικρατικοί οργανισμοί, Τοπική Αυτοδιοίκηση, κόμματα, οργανώσεις νεολαίας κ.α., ούτως ώστε να ολοκληρωθεί το συντομότερο η συζήτηση και να υλοποιηθεί η πρόταση αυτή.
Χαιρετίζουμε την καταρχήν θετική ανταπόκριση όλων όσοι τοποθετήθηκαν από τους φορείς και οργανωμένα σύνολα που καλέστηκαν και αναμένουμε την έμπρακτη στήριξη και συνεισφορά τους στη μεγάλη αυτή προσπάθεια. Αναμένουμε και τη θέση των υπόλοιπων κομμάτων -πλην του ΑΚΕΛ, τα οποία δεν τοποθετήθηκαν στη συνεδρία.
Μέσα από τη συζήτηση καταλήξαμε στο ότι ο ΟΝΕΚ, ως ο αρμόδιος φορέας τόσο σε πολιτικό επίπεδο για τη νεολαία, όσο και σε ζητήματα τεχνογνωσίας και εμπειρίας, να αναλάβει το συντονισμό και την επεξεργασία συγκεκριμένης πρότασης και την κατάθεση της ενώπιον της Επιτροπής Εργασίας της Βουλής, το συντομότερο δυνατόν. Εκφράζουμε την ετοιμότητα μας να εργαστούμε ακούραστα, τόσο μέσα από το Δ.Σ. του ΟΝΕΚ, όσο και όπου αλλού μας ζητηθεί, για την υλοποίηση αυτής της εισήγησης.
Είναι καθήκον μας να βοηθήσουμε τους νέους που βρίσκονται σε δυσχερή οικονομική κατάσταση και βιώνουν τον κοινωνικό αποκλεισμό. Οι δυνατότητες υπάρχουν, φτάνει να υπάρχει η θέληση. Εκεί είναι που θα κριθούμε όλοι.
Τμήμα Νέων Εργαζομένων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
22.03.2016
![](/images/EPITROPH_OIKONOMIKON_PANAGIOTOU.jpg)