Η 21η Μαρτίου είναι η Διεθνής Ημέρα κατά των Ρατσιστικών Διακρίσεων, ηχεί όμως τόσο ειρωνικά στα αυτιά μας, όταν καθημερινά πεθαίνουν χιλιάδες θύματα ρατσιστικών επιθέσεων σε όλο τον κόσμο. Όταν όριζε ο ΟΗΕ τη μέρα αυτή ως το σημείο που θα υπενθυμίζεται ο κόσμος ότι πρέπει να καταπολεμήσει το ρατσισμό, τις φυλετικές διακρίσεις, την ξενοφοβία και τη μισαλλοδοξία, δεν περίμενε κανείς ότι θα τιμάται με το τίμημα της προσφυγιάς εκατομμυρίων Σύρων, ούτε με το αίμα τόσων ανθρώπων που έτυχε να πιστεύουν σε διαφορετικό Θεό, ούτε όμως και με τον εξευτελισμό τόσων εργαζομένων που αναζήτησαν την τύχη τους σε ξένη πατρίδα.
Η Διεθνής Ημέρα κατά των Ρατσιστικών Διακρίσεων υπάρχει, γιατί η ισότητα μεταξύ των ανθρώπων ενώ θα έπρεπε να ήταν αυτονόητη, δεν είναι. Η σημερινή πραγματικότητα, δεν άλλαξε πολύ από το 1960 και τα 70 θύματα της ρατσιστικής επίθεσης της αστυνομίας εναντίον φοιτητών στη Νότιο Αφρική, που ήταν η αιτία το 1966 να καθιερωθεί η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού. Η Ευρωπαϊκή Ένωση, μετατρέπεται σε φρούριο που κλείνει εκτός τα θύματα των πολέμων, της φτώχειας και εντείνει το ρατσισμό και την ισλαμοφοβία, για να συγκαλύψει το πραγματικό έγκλημα που είναι οι ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις στη Μέση Ανατολή και στη Βόρεια Αφρική. Το ΝΑΤΟ της «ειρήνης» θέτει σε κίνδυνο την ειρήνη στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή και κατ’ επέκταση την παγκόσμια ειρήνη. Κάνοντας την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού να ηχεί ακόμα πιο ειρωνικά.
Στην Κύπρο, ο ρατσισμός είναι πολύμορφος. Πέρα από το μεταναστευτικό και τη ρατσιστική αντιμετώπιση των μειονοτήτων, ο καπιταλισμός, οι πολιτικές της καταστολής και οι αντιλαϊκές πολιτικές της Κυβέρνησης ΔΗΣΥ οξύνουν τις ταξικές αντιθέσεις. Καταπατούν τα εργασιακά δικαιώματα και εξευτελίζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, με τις περικοπές στις κοινωνικές υπηρεσίες να θέτουν τους οικονομικά ασθενέστερους σε δυσμένεια και να αυξάνουν καθημερινά την ανισότητα.
Ως Γραφείο Ισότητας και Ισοτιμίας του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ, καλούμε τους νέους και τις νέες να καταπολεμήσουμε οποιαδήποτε ρατσιστική ενέργεια, φυλετική, θρησκευτική, εθνική, ηλικιακή, ταξική, σεξιστική, ομοφοβική. Η διαφορετικότητα υπάρχει, αλλά είμαστε μοναδικοί ακριβώς επειδή δεν είμαστε ίδιοι. Ας αγκαλιάσουμε το διαφορετικό και ας αγωνιστούμε για την κοινωνία του διεθνισμού, της ισότητας, της ειρήνης και της κοινωνικής δικαιοσύνης, για να παύσει να ηχεί στα αυτιά μας ειρωνικά, η ύπαρξη Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Ρατσισμού.
Γραφείο Ισότητας και Ισοτιμίας
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
20.03.2016
![](/images/POREIA_KATA_RATSISMOU.jpg)