Η ΕΔΟΝ εκφράζει για άλλη μια φορά την αλληλεγγύη της στον ελληνικό λαό, ο οποίος εξακολουθεί να δοκιμάζεται από τις αδιέξοδες πολιτικές λιτότητας της ΕΕ που έχουν στο επίκεντρο τους, την προώθηση των συμφερόντων των ισχυρών και των πολυεθνικών μονοπωλίων. Ο μονόδρομος των μνημονίων, δεν μπορεί να αποτελέσει επιλογή για το λαό της Ελλάδας και για κανένα λαό, καθώς είναι ξεκάθαρο πως οδηγεί όλο και περισσότερο στη φτώχεια και στην εξαθλίωση.
Ιδιαίτερα, εκφράζουμε την αλληλεγγύη μας στην ελληνική νεολαία, η οποία βρίσκεται αντιμέτωπη με τις συνέπειες των μνημονίων και των σκληρών αντιλαϊκών μέτρων που προωθούνται. Στους ενάμισι εκατομμύριο άνεργους, σχεδόν το 50% είναι νέοι άνθρωποι, ενώ πολλές χιλιάδες είναι αυτοί που εξωθούνται στη μετανάστευση. Η εργαζόμενη νεολαία στερείται των δικαιωμάτων και της ασφάλισης, λαμβάνοντας μισθούς πείνας μικρότερους των 500 ευρώ, ενώ χιλιάδες είναι αυτοί που υποαπασχολούνται με 180 ευρώ το μήνα. Δεν είναι τυχαίο, πως το 51% των νέων συμβάσεων εργασίας που υπογράφονται αφορούν τη μερική απασχόληση.
Όλα αυτά, είναι δυστυχώς όσα οραματίζεται και η Κυβέρνηση Αναστασιάδη – ΔΗΣΥ στην Κύπρο, η οποία υλοποιεί το μνημόνιο ως δικό της πολιτικό και ιδεολογικό μανιφέστο.
Σε αυτά τα πλαίσια, το Κεντρικό Συμβούλιο της ΕΔΟΝ, υπέγραψε Ψήφισμα αλληλεγγύης προς την ελληνική νεολαία και την ΚΝΕ (21/08/2015), μαζί με δεκάδες οργανώσεις νεολαίας από όλο τον κόσμο, παρά τις διαφορετικές προσεγγίσεις που υπάρχουν σε διάφορα ζητήματα.
Κ.Σ.ΕΔΟΝ
21/08/2015
![](/images/logo/logo.png)