Οι εικόνες που είδαμε τις τελευταίες μέρες από τις ακτές κυρίως της Ελλάδας, με τους πρόσφυγες να πεθαίνουν στις παραλίες νησιών, τα παιδιά και τους γονείς να στοιβάζονται σε βάρκες ψάχνοντας για μια ελπιδοφόρα γη, αποτελούν ντροπή για την κοινωνία μας. Δυστυχώς, μεγάλη μερίδα συμπολιτών μας έχει «συνηθίσει» στο «θέαμα», χωρίς ουσιαστικά να αντιδρά μπροστά σε αυτό το απάνθρωπο γεγονός.
Η Μεσόγειος έχει ποτιστεί από τα κορμιά ανθρώπων που βιώσαν και βιώνουν τα τελευταία χρόνια στο πετσί τους όλες τις αιματοχυσίες στη Μέση Ανατολή και στη Βόρεια Αφρική, με την Ευρωπαϊκή Ένωση να επιδεικνύει αδιαφορία και σε πολλές περιπτώσεις να είναι συνένοχη στο έγκλημα. Αν και διακηρύσσεται ότι η Ε.Ε προσπαθεί για μια καλύτερη μεταναστευτική πολιτική, η υποκρισία φαίνεται στο γεγονός ότι αποφεύγει συστηματικά να παρέχει τη βοήθεια στις χώρες που υποδέχονται τους ανθρώπους αυτούς, όπως την Ελλάδα και την Ιταλία. Οι χώρες αυτές αδυνατούν να απορροφήσουν όλους τους μετανάστες, αλλά και να τους βοηθήσουν για τις πρώτες ανάγκες τους, με την ΕΕ να μένει απαθής.
Η κατάσταση αυτή, βέβαια, είναι αποτέλεσμα της ιμπεριαλιστικής πολιτικής των ισχυρών κρατών της Ε.Ε, των ΗΠΑ και του κεφαλαίου που επιτίθενται στους λαούς και στις χώρες για τον πλούτο τους, εξυπηρετώντας τα δικά τους συμφέροντα. Σ’ αυτό το παιχνίδι θανάτου -για άλλη μια φορά- πρώτο ρόλο παίζει το ΝΑΤΟ, που προκαλεί καταστροφές, θάνατο και σπέρνει στο όνομα της «ελευθερίας των λαών» τον πόλεμο και το φόβο.
Ως Οργάνωση θεωρούμε ότι, Κύπριοι και ξένοι εργαζόμενοι δεν έχουν να χωρίσουν οτιδήποτε. Αποτελούν και οι δύο θύματα της εκμετάλλευσης του ντόπιου και πολυεθνικού κεφαλαίου και μόνο μέσα από την κοινή δράση και τους κοινούς αγώνες θα μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτά τα ζητήματα και να βελτιώσουμε τις συνθήκες εργασίας. Δυστυχώς, σε πολλές περιπτώσεις οι ξένοι χρησιμοποιούνται ως εργαλείο για μείωση των δικαιωμάτων των εργαζόμενων, για την κατάργηση συλλογικών συμβάσεων και αυτό έχει ενταθεί σήμερα με την οικονομική κρίση που μαστίζει την πατρίδα μας.
Ως ΕΔΟΝ, εκφράζουμε την πλήρη στήριξη και συμπαράσταση μας σε κάθε μετανάστη και πρόσφυγα που ψάχνει μια ευκαιρία για αξιοπρεπή ζωή. Υπενθυμίζουμε ξανά ότι ως Κύπρος γνωρίζουμε καλά τι σημαίνει προσφυγιά και πόλεμος, γι’ αυτό είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να θεωρούμε τους ανθρώπους αυτούς βάρος για την κοινωνία μας.
Καλούμε τη νέα γενιά, αλλά και την κυπριακή κοινωνία ευρύτερα να απομονώσει κάθε είδους ρατσιστικές προσεγγίσεις και ρητορείες. Κανένας από αυτούς τους ανθρώπους δεν έφυγε από τον τόπο του για διακοπές, αλλά γιατί απειλείται η ζωή του και της οικογένειας του.
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
25.08.2015