Milliyetçiliğe, şovenizme ve taksime karşı çıkarak, Kıbrıs’ta barışı destekleyen ilerici Kıbrıstürk gençliğinin özellikle son dönemde ortaya koyduğu bir dizi görüş ve faaliyetleri EDON selamlamaktadır.
Her yıl 20 Temmuz’da –Türkiye’nin işgali için yapılan törene Türkiye Cumhurbaşkanı’nın katılması vesilesiyle– Kıbrıslıtürk ilerici gençler bir dizi barışçıl direniş eylemi gerçekleştirmektedirler. Bu eylemlerin pek çoğu şiddet uygulanarak bastırılmaya çalışılmaktadır. Bu etkinliklere katılanlar yasa dışı devletin baskı organlarının yıllarca hedefi ve kurbanı olmaktadır.
Kıbrıslıtürklerin ve Kıbrıslırumların dostluğunun kahramanları Derviş Ali Kavazoğlu ile Kostas Mişaulis’in ve maktul Berkin Elvan’ın posterlerini hem de istila anıtının önünde balonlarla Lefkoşa semalarında havalandıran Sol hareket “Bağımsızlık Yolu”nun dünkü inisiyatifi de böylesi bir eylemdi. Balonlarda “Kıbrıs’ta barış engellenemez”, “Katil Tayyip” sloganları yazılıydı. Bunun ardından “Bağımsızlık Yolu” hareketinin internet sitesi bu etkinliğin fotoğraflarının yayılmasını engellemek isteyenlerin saldırılarına uğradı.
EDON olarak, milliyetçiliğe, şovenizme, işgale karşı çıkarak, barış ve yeniden birleşmeden yana bilinçleri uyandıran her etkinliğin kurtuluş ve yeniden birleşme mücadelesine bir katkıyı teşkil ettiği görüşündeyiz. Bu vesileyle, Kıbrıslıtürk ilerici güçlere işgalden kurtuluş ve Kıbrıs’ta barış için ortak mücadele çağrımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. Bu mücadelede bugün her zaman olduğundan daha da fazla öncü olması Yeşil Hat’tın iki tarafında da ilerici gençliğin tarihi borcudur. Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının yeniden birleşmesinin nesli olalım.
EDON Merkez Konseyi
Yeniden Yakınlaşma Bürosu
21.7.2015
![](/images/articles/teleutes_anakinosis/kavazoglou_misiaoulis_katexomena.jpg)