Η ΕΔΟΝ χαιρετίζει μια σειρά από θέσεις και δράσεις της προοδευτικής τουρκοκυπριακής νεολαίας που αντιτάσσονται τη διχοτόμηση και τον εθνικισμό – σοβινισμό στηρίζοντας την ειρήνη στην Κύπρο, ειδικότερα κατά την τελευταία περίοδο.
Κάθε χρόνο στις 20 Ιουλίου -με αφορμή την παράνομη κάθοδο του Τούρκου Προέδρου για τα πανηγύρια για την τουρκική εισβολή- τουρκοκυπριακές προοδευτικές νεολαίες προβαίνουν σε σειρά ειρηνικών δράσεων αντίστασης. Πολλές απ’ αυτές καταστέλλονται βίαια και αποσιωπούνται. Κόσμος που συμμετείχε σε τέτοιες εκδηλώσεις έγινε διαχρονικά θύμα και στόχος της βίαιης καταστολής των σωμάτων ασφαλείας του ψευδοκράτους.
Τέτοια δράση ήταν και η χθεσινή πρωτοβουλία του αριστερού κινήματος «Ανεξάρτητος Δρόμος» να πετάξει με μπαλόνια φωτογραφίες των ηρώων της ελληνοτουρκικής φιλίας Ντερβίς Αλί Καβάζογλου και Κώστα Μισιαούλη, καθώς και του δολοφονηθέντος Μπερκίν, μπροστά από μνημεία της εισβολής. Στα μπαλόνια αναγράφονταν συνθήματα όπως «Η ειρήνη στην Κύπρο δεν μπορεί να εμποδιστεί» και «Ταγίπ δολοφόνε». Το αποτέλεσμα ήταν να παραβιαστεί για πολλοστή φορά η ιστοσελίδα του κινήματος για να παρεμποδιστεί η διακίνηση αυτών των φωτογραφιών.
Ως ΕΔΟΝ, θεωρούμε ότι κάθε δράση που εξεγείρει τις συνειδήσεις ενάντια στον εθνικισμό – σοβινισμό, την κατοχή και υπέρ της ειρήνης κι επανένωσης, αποτελεί ακόμη ένα λιθαράκι αγώνα για απελευθέρωση κι επανένωση. Με αυτή την αφορμή, ανανεώνουμε το κάλεσμα μας προς τις τ/κ προοδευτικές δυνάμεις για ένα κοινό αγώνα Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων για απαλλαγή από την κατοχή και ειρήνη στην Κύπρο. Είναι ιστορικό χρέος για την προοδευτική νεολαία, ένθεν και ένθεν της πράσινης γραμμής, να πρωτοστατήσει σε αυτό τον αγώνα σήμερα, όσο ποτέ άλλοτε. Να γίνουμε εμείς η γενιά της επανένωσης της Κύπρου και του λαού μας.
Γραφείο Επαναπροσέγγισης
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
21/07/2015
![](/images/articles/teleutes_anakinosis/kavazoglou_misiaoulis_katexomena.jpg)