EDON Merkez Konseyi Türkiye’nin Suruç ilçesinde otuz insanın ölmesine ve çoğunluğu öğrenci yüzden fazla insanın yaralanmasına yol açan dehşet verici cani saldırıyı mahkûm etmektedir.
Kuzey Suriye’de Cihatçılar ile Kürt mücadeleciler arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Kürt kenti Kobani’nin yeniden inşası kampanyasına Türkiye’den gençlerin katılmasını yasaklayan AKP hükümetini protesto eden basın açıklamasının Suruç’taki kültür merkezinde okunması sırasında bu cani saldırı yaşandı. Suruç ilçesi Kobani’den yaklaşık on kilometre mesafededir.
İlk bilgilerde, saldırının İŞİD mensubu bir Cihatçı tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Ekstremist, faşist, fundamentalist unsurların faaliyetlerinin tesadüfî olmadığına daha ilk andan itibaren EDON olarak işaret etmiştik. Bunlar emperyalistlerin Orta Doğu’ya yönelik planlarının ve müdahalelerinin sonucudur. Emperyalistler bölgede kaos ve istikrarsızlık yaratmak için dini fanatizmi körüklemekte ve İŞİD gibi güçleri güçlendirmektedirler. Ölüm saçan bu güçler tıpkı Libya, Suriye, Yemen ve daha başka ülkelerde NATO ve AB tarafından yapılan müdahalelerde görüldüğü gibi, yeni emperyalist müdahaleler için zemini hazırlama hedefiyle kullanılan araçlardır.
Emperyalist planlara, gerici, karanlık, faşist ve fundamentalist güçlere karşı direniş için gençliği kitlesel örgütlü mücadele yolunu izlemeye çağırıyoruz.
Bu çerçevede, Suruç’ta yaşanan cani saldırıyı ve Türkiye hükümetinin ortaya koyduğu tutumu protesto etmek için Kıbrıslıtürk gençlik örgütlerinin üstlendikleri inisiyatifi ve bugün saat 19.30’da gerçekleştirecekleri etkinliği selamlıyoruz.
EDON Merkez Konseyi
Uluslararası İlişkiler Bürosu
21.7.2015
![](/images/articles/teleutes_anakinosis/sourouts.jpg)