Η περίοδος που διανύουμε, χαρακτηρίζεται από τη βαθύτερη κρίση του καπιταλιστικού συστήματος των τελευταίων χρόνων. Κρίση που εκδηλώνεται μέσα από την ίδια την λειτουργία του συστήματος. Αν και πολλοί οικονομολόγοι του αστικού χώρου προσπαθούν να μας πείσουν ότι προκλήθηκε από αυθαίρετες πράξεις κάποιων golden boys, η κρίση προκλήθηκε από της λειτουργικές αντιθέσεις του συστήματος, με βασικότερη την αντίθεση μεταξύ του κοινωνικού χαρακτήρα της παραγωγής και της ατομικής κερδοφορίας εις βάρος της κοινωνικής παράγωγης.
Μέσα σε αυτές τις συνθήκες, ο ρόλος της ΕΔΟΝ και των στελεχών της πρέπει να αναβαθμιστεί. Είναι έντονος όσο ποτέ ο κίνδυνος, κυρίως στη νεολαία, η καλλιέργεια οπορτουνιστικών και (κυρίως αριστερίστικων) τάσεων. Εμείς τα στελέχη, θα πρέπει να γνωρίζουμε την Μαρξιστική-Λενινιστική κοσμοθεωρία σαν κάτι ζωντανό, σαν εργαλείο που θα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για κάθε ανάλυση. Ξεκάθαρα σε μας θα πρέπει να είναι η πολιτική οικονομία του καπιταλισμού, ούτως ώστε να μπορούμε να αναλύουμε την πορεία της κοινωνίας. Εξίσου σημαντικό είναι και η κατανόηση του εθνικού ζητήματος, ούτως ώστε να κατανοούμε τον στρατηγικό μας στόχο και τις τακτικές που χρησιμοποιούμε, όπως επίσης και το να γνωρίζουμε την ιστορία του λαϊκού κινήματος, κυπριακού και διεθνή, για να μπορούμε να αξιοποιήσουμε τη συσσωρεμένη πείρα .
Ένα μέσο για την επίτευξη των πιο πάνω, κατά τη δική μου γνώμη, θα πρέπει να είναι ένα εβδομαδιαίο μορφωτικό έντυπο, που θα εκδίδεται από τα μορφωτικά γραφεία στις τοπικές μας. Επίσης, η βιβλιοπροτάσεις που επίσης πρέπει να αξιοποιούνται σε πολλές τοπικές, με την καθοδήγηση του μορφωτικού γραφείου, για τη διάδοση και συζήτηση των βιβλίων είναι πολύ βοηθητικό στην καλλιέργεια της αυτομόρφωσης μέσα από το όπλο που λέγετε βιβλίο. Δική μου εισήγηση είναι το να αξιοποιούνται αυτά τα μέσα σε όλες της τοπικές μας. Σε τοπικές όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα των μορφωτικών γραφείων στην έκδοση των εντύπων αυτών, θα πρέπει κεντρικά να γίνεται συνεννόηση ούτως ώστε άλλες τοπικές είτε να τα βοηθούν, είτε να αποστέλλουν τα έντυπα αυτά. Αυτό θα βοηθήσει στη βαθύτερη ανάλυση των ιδεολογικών μας ζητημάτων και τη συνολικότερη ιδεολογική μας κατάρτιση.
Η ΕΔΟΝ, σα νεολαία του λαϊκού κινήματος, πρέπει να σταθεί μέσα από το δικό της μετερίζι πρωτοπόρος στους αγώνες του λαού μας, για την επανένωση του τόπου και των λαϊκών στρωμάτων, προετοιμάζοντας τις συνθήκες για το επόμενο βήμα, την πλήρη απελευθέρωση του συνόλου του λαού.
Ζήτω το 17ο Συνέδριο της ΕΔΟΝ
Χριστόφορος Πιτταράς
Μέλος Tοπικής Eπιτροπής ΕΔΟΝ Αθήνας
Υπεύθυνος μορφωτικού γραφείου