Η νεολαία της Κύπρου πρέπει να είναι στοιχείο ριζοσπαστικό και προοδευτικό και φορέας κοινωνικών αλλαγών.
Συχνά παρατηρούμε ότι οι νέοι μας ενδιαφέρονται περισσότερο για το ντύσιμο και τις εξόδους τους παρά για το σοβαρό πρόβλημα της οικονομικής κρίσης που ταλανίζει τη χώρα μας. Η νεολαία μας αδιαφορεί για τις προεδρικές εκλογές, πολλοί δεν ασκούν το εκλογικό τους δικαίωμα με αποτέλεσμα στο τέλος να υπάρχει μεγάλη αποχή. Δεν έχουν προσωπική άποψη για το τι θα ψηφίσουν, παρασύρονται από τις απόψεις των ΜΜΕ που διαστρεβλώνουν τα γεγονότα ανάλογα με τα συμφέροντα τους και την πολιτική τους τοποθέτηση. Επίσης μπορεί να παρασυρθούν από τους φίλους τους και από τα συγγενικά τους άτομα.
Δυστυχώς στη σημερινή εποχή που ζούμε επικρατεί ο ατομικισμός και ο εγωισμός. Παράλληλα οι περισσότεροι νέοι καθώς τελειώνουν τις σπουδές τους και δεν βρίσκουν δουλειά στο κλάδο που σπούδασαν, μια μερίδα τους δυσκολεύονται να καταδεχτούν να δουλέψουν σε κάποιο άλλο τομέα από εκείνο που σπούδασαν ή πόσο μάλλον σε δουλειά χειρονακτική.
Το κυπριακό πρόβλημα παραμένει άλυτο και η πατρίδα μας μοιρασμένη ασκεί έντονη επίδραση στη συνείδηση της νέας γενιάς. Ως ΕΔΟΝ, θα παραμείνουμε σταθεροί στα πιστεύω μας και θα αγωνιζόμαστε με τον ίδιο ζήλο κόντρα σε όσους δηλητηριάζουν τις σχέσεις και τις συνειδήσεις των ανθρώπων της Κύπρου μας.
Φρόσω Στέλιου
Μαθήτρια – Μέλος Τοπικής Οργάνωσης Τσερίου