Αντιπροσωπεία του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ πραγματοποίησε την περασμένη Παρασκευή 14/01/2011 συνάντηση με την ηγεσία της Νεολαίας του Τουρκικού Ρεπουμπλικανικού κόμματος. Στην συνάντηση η ΕΔΟΝ συνεχάρη την Νεολαία του Ρεπουμπλικανικού κόμματος για την ανάληψη των καθηκόντων της μετά από το πρόσφατο Συνέδριο.
Η ΕΔΟΝ και το Τμήμα Νεολαίας του CTP πέτυχαν να ανοίξουν δρόμους επικοινωνίας και επαφής ανάμεσα στα προοδευτικά νιάτα της Κύπρου, ενισχύοντας τον αγώνα για επαναπροσέγγιση, φιλία και συνεργασία ανάμεσα σε Ελληνοκύπριους και Τουρκοκύπριους. Οι κοινές αγωνιστικές παραδόσεις είναι καθοδηγητικός φάρος για να πετύχουν την απελευθέρωση και επανένωση του τόπου και του λαού μας κόντρα στην ιδεολογία της διαίρεσης και του εθνικισμού που τόσα κακά επισώρευσε σ’ αυτό τον τόπο.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε μέσα σε πολύ φιλικό και εποικοδομητικό κλίμα, ανταλλάζοντας απόψεις για την πορεία των συνομιλιών στο Κυπριακό. Οι δυο Οργανώσεις ξεκαθάρισαν για ακόμη μια φορά ότι το πλαίσιο λύσης του Κυπριακού συγκεκριμενοποιήθηκε ακόμα περισσότερο με τη συμφωνία της 8ης Ιουλίου 2006 και τα κοινά ανακοινωθέντα Χριστόφια – Ταλάτ της 23ης Μαΐου και της 1ης Ιουλίου 2008. Το πλαίσιο λύσης προνοεί για λύση διζωνικής, δικοινοτικής ομοσπονδίας με πολιτική ισότητα όπως αυτή καθορίζεται στα ψηφίσματα των Ηνωμένων Εθνών. Λύση ενός κράτους με μια και μόνη κυριαρχία, μια διεθνή προσωπικότητα και μια ιθαγένεια. Μια λύση που να ικανοποιεί τις ανάγκες των Κυπρίων, ε/κ και τ/κ και όχι τρίτων. Αυτός είναι ο κοινός μας στόχος.
Μέσα σε αυτά τα πλαίσια ο Δ. Χριστόφιας υπερασπίζεται με αποφασιστικότητα και συνέπεια τις αρχές λύσης του Κυπριακού. Καθοδηγείται από την ανάγκη κατοχύρωσης των συμφερόντων του κυπριακού λαού στο σύνολο του Ε/κυπρίων και Τ/κυπρίων. Ο Πρόεδρος Χριστόφιας καταθέτει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων προτάσεις σοβαρές, καλά επεξεργασμένες, λογικές, εποικοδομητικές, εφικτές και ρεαλιστικές. Στην συνάντηση, οι Οργανώσεις έχουν συμφωνήσει ότι θα εντατικοποιήσουν ακόμα περισσότερο τις μεταξύ τους συναντήσεις καθώς και με φιλειρηνικές δυνάμεις με τις δύο κοινότητες που επιθυμούν και θέλουν λύση στο κυπριακό πρόβλημα μέσα στα πλαίσια που έχουμε περιγράψει.
Επαναβεβαίωσαν την κοινή τους δέσμευση ότι θα εργαστούν στηρίζοντας τις προσπάθειες που καταβάλλονται από τους δύο ηγέτες ώστε να έχουμε το συντομότερο δυνατόν, λύση που θα γίνεται αποδεχτή και από τους ελληνοκύπριους και από τους τουρκοκύπριους. Ταυτόχρονα έχει συμφωνηθεί ότι θα αντιμετωπίσουν με αποφασιστικότητα τις όποιες προσπάθειες καταβάλλονται να υποσκαφθεί η προσπάθεια των δύο ηγετών για συνέχιση του διαλόγου και επίτευξη συμφωνίας στο Κυπριακό.
Οι νέοι της Κύπρου, το μέλλον αυτού του τόπου, μέσα από αυτή την συνάντηση στέλλουν μήνυμα ότι παρά τις δυσκολίες, τις αντιξοότητες και τα εμπόδια που βάζουν στο δρόμο μας οι προαγωγοί της διαίρεσης και της μισαλλοδοξίας, οι προοδευτικές δυνάμεις του τόπου μας έχουμε ιστορικό καθήκον, να κρατήσουμε άσβεστη την ελπίδα για την επανένωση του νησιού μας. Έχουμε ιστορική ευθύνη σε τούτες τις κρίσιμες ώρες να κρατήσουμε ψηλά τη σημαία του αγώνα για επαναπροσέγγιση, φιλία και συνεργασία, για την επανένωση του τόπου και του λαού μας. Ως εκ τούτου, θα παραμείνουμε σταθεροί και ανυποχώρητοι πολέμιοι του εθνικισμού-σοβινισμού και όλων εκείνων των ιδεολογημάτων της ακροδεξιάς που με τις ενέργειες τους καλλιεργούν το μίσος και την διχόνοια ανάμεσα στις δυο κοινότητες.
Η ΕΔΟΝ και η Νεολαία του CTP θα στηρίξουν με όλες τους τις δυνάμεις την καλλιέργεια κουλτούρας ειρηνικής συμβίωσης τόσο στο επίπεδο της εκπαίδευσης όσο και ευρύτερα στο επίπεδο της κοινωνίας. Ενωμένοι θα συνεχίσουμε να μοιραζόμαστε ένα όραμα σε σχέση με το μέλλον της κοινής μας πατρίδας. Ένα όραμα μιας ελεύθερης, ενωμένης, ανεξάρτητης, κυρίαρχης, ομόσπονδης, αποστρατικοποιημένης Κύπρου, όπου όλα τα παιδιά της, Ελληνοκύπριοι, Τουρκοκύπριοι, Αρμένηδες, Μαρωνίτες και Λατίνοι θα ζουν σε συνθήκες ειρήνης, ασφάλειας και ευημερίας.
17/01/2011
![](/images/articles/teleutes_anakinosis/A.jpg)