Το Κεντρικό Συμβούλιο της ΕΔΟΝ στα πλαίσια των γιορτών έχει πραγματοποιήσει επισκέψεις σε διάφορα στρατόπεδα σ’ ολόκληρη την Κύπρο. Αντιπροσωπεία των Επαρχιακών Συμβουλίων της ΕΔΟΝ με επικεφαλείς τους Επαρχιακούς Γραμματείς της ΕΔΟΝ ευχήθηκαν από καρδιάς σε όλους τους στρατιώτες υγεία, ευτυχία και ευημερία για τους ίδιους προσωπικά αλλά και στις οικογένειες τους.
Οι καθεχρονικές επισκέψεις της ΕΔΟΝ στα στρατόπεδα είναι απόδειξη του διαρκούς ενδιαφέροντος και την αμέριστη στήριξη της Οργάνωσης για τους στρατιώτες μας.
Ευχή και στόχος μας για την νέα χρονιά είναι η πολυπόθητη απελευθέρωση και επανένωση της πατρίδας μας και του λαού μας ούτως ώστε σε μια αποστρατικοποιημένη Κύπρο, να μη χρειάζονται στρατοί και οι δυνάμεις των νέων ανθρώπων να διοχετεύονται σε άλλες δημιουργικές κατευθύνσεις.
Η ΕΔΟΝ θα συνεχίσει να είναι δίπλα στους στρατιώτες μας και να τους στηρίζει καλώντας τους να φέρουν σε πέρας την δύσκολη και σημαντική αποστολή τους μέσα σε συνθήκες ημικατοχής που βρίσκεται η Κύπρος.
Το γεγονός ότι στο πρόγραμμα διακυβέρνησης Δ. Χριστόφια περιλαμβάνονται ουσιαστικές και σημαντικές προτάσεις της ΕΔΟΝ για την μετατροπή της θητείας σε δημιουργικό και παραγωγικό χρόνο αλλά και για την βελτίωση χώρων διαβίωσης των στρατιωτών, αποδεικνύει στην πράξη τον προσανατολισμό και τη φιλοσοφία που χαρακτηρίζει αυτή την κυβέρνηση.
Χαιρετίζουμε το γεγονός ότι κάποιες από τις προτάσεις αυτές ήδη υλοποιούνται όπως η σημαντική αύξηση του επιδόματος των στρατιωτών, η βελτίωση των χώρων διαβίωσης και την θετική εξέλιξη με την εφαρμογή του συστήματος μοριοδότησης στις τοποθετήσεις και μεταθέσεις των εθνοφρουρών το οποίο θα συμβάλει στην πλήρη εφαρμογή αξιοκρατικών κριτήριων και την καλύτερη αξιοποίηση του χρόνου υπηρεσίας της θητείας των εθνοφρουρών.
Δυστυχώς, παρόλα αυτά η εθνικιστική προπαγάνδα, τα σοβινιστικά σύμβολα και συνθήματα, καθώς και τα μεμονωμένα φαινόμενα κακοποίησης υπάρχουν τα οποία θα πρέπει να εξαλειφθούν πλήρως.
Η παρούσα Κυβέρνηση με αίσθημα ευθύνης και μακριά από λαϊκιστές τοποθετήσεις έχει προχωρήσει σε αναδιοργάνωση της Ε.Φ. σε μια ορθολογιστική οργανωτική βάση και εκσυγχρονίζοντας τη με ένα ανθρωπινό και με περεταίρω κοινωνικό χαρακτήρα. Επίσης ο εκσυγχρονισμός της νομοθεσίας και οι προωθούμενες νομοθετικές ρυθμίσεις θα επιλύσουν πολλά από τα προβλήματα των εθνοφρουρών.
Η ΕΔΟΝ διαβεβαιώνει, τα στρατευμένα νιάτα πως θα συνεχίσει να παλεύει μέχρι να μειωθεί η στρατιωτική θητεία, μέσα από συγκεκριμένη μελέτη που έχει γίνει και παρά τις δυσκολίες και μικροπολιτικές σκοπιμότητες που έχει συναντήσει αυτή η προσπάθεια. Η μείωση της θητείας θα πρέπει να γίνει ζωή και πράξη.
Ως ΕΔΟΝ είχαμε ήδη πραγματοποιήσει αρκετές συναντήσεις με τον Υπουργό Άμυνας και έχουμε δώσει προτάσεις και εισηγήσεις στα ζητήματα που αφορούν τους στρατιώτες μας.