Αναχωρεί σήμερα Τρίτη, 24 Ιουλίου 2018, εκ μέρους του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ η Μαρία Δίπλαρου για την Βιέννη της Αυστρίας, όπου θα πραγματοποιηθεί η Διεθνής Κατασκήνωση κάτω από τον τίτλο «100 χρόνια μετά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο, εξακολουθούμε να αγωνιζόμαστε για την ειρήνη, ενάντια στον ιμπεριαλισμό».
Η κατασκήνωση η οποία θα διαρκέσει μέχρι και τις 28 Ιουλίου, φιλοξενείται από την Κομμουνιστική Νεολαία Αυστρίας (KJO) στα πλαίσια της δράσης των οργανώσεων – μελών της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Δημοκρατικών Νεολαίας (ΠΟΔΝ) στην περιφέρεια της Ευρώπης και της Βόρειας Αμερικής (CENA). Στην κατασκήνωση θα βρίσκεται και το μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ και πρόεδρος της ΠΟΔΝ Ιάκωβος Τοφαρής.
Η κατασκήνωση αυτή, είναι μια θεσμοθετημένη δραστηριότητα η οποία φιλοξενείται κάθε χρόνο και από διαφορετική οργάνωση. Μέσα από το πολύμορφο πρόγραμμα, τις αθλητικές, πολιτιστικές δραστηριότητες και τις συζητήσεις, δίνεται η ευκαιρία στις οργανώσεις που συμμετέχουν να μοιραστούν την εμπειρία τους και να ανταλλάξουν απόψεις, ενδυναμώνοντας έτσι τις σχέσεις και τον αγώνα του παγκόσμιου νεολαιίστικου αντιιμπεριαλιστικού κινήματος.
Γραφείο Διεθνών Σχέσεων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
24/07/2018