Σήμερα, λόγω των ραγδαίων τεχνολογικών εξελίξεων, απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο από τα έντυπα μέσα ενημέρωσης και ψυχαγωγίας, καθώς η τεχνολογία μας προσφέρει εναλλακτικές ευκαιρίες ενημέρωσης και επιμόρφωσης μέσω του διαδικτύου και των διαφόρων άλλων ηλεκτρονικών μέσων.
Η καθημερινή κοπιαστική δουλειά, ιδίως με τις νέες εργασιακές σχέσεις, δημιουργεί το έδαφος να έχουμε την επιθυμία να μην ασχολούμαστε με τίποτα, μια επιθυμία που το σύστημα σκόπιμα και έντεχνα καλλιεργεί και αναπαράγει. Ένα, επίσης, εμπόδιο είναι το να έρθουμε σε επαφή με την πραγματικά χρήσιμη γνώση, γιατί ό,τι είναι βιβλίο ή άλλου είδους έντυπο, δε σημαίνει αυτόματα ότι προσφέρει και γνώση. Πρέπει να ξεχωρίσουμε, ανάμεσα από τα δεκάδες έντυπα που καθημερινά αντικρίζουμε, αυτά που πραγματικά διευρύνουν τους ορίζοντες του ανθρώπου, μεγαλώνουν και συστηματοποιούν την ανθρώπινη γνώση για τη φύση, την κοινωνία και την εξέλιξή τους.
Το διάβασμα ανοίγει το δρόμο της μάθησης, προσφέρει τη γνώση για τη συμμετοχή στην κοινωνία. Είναι ευχαρίστηση, ψυχαγωγία και φέρνοντας μας σε επαφή με τη διαχρονική ανθρώπινη σκέψη, μας βοηθάει να κατανοήσουμε τον εαυτό μας και τους συνανθρώπους μας.
Οι προοδευτικοί νέοι γνωρίζουν ότι «η γνώση είναι δύναμη» και το μαρξιστικό-λενινιστικό βιβλίο και η προοδευτική λογοτεχνία πολύτιμο όπλο, σε περίοδο βαθιάς καπιταλιστικής κρίσης και έντονης ιδεολογικής διαπάλης.
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
22.04.2016