Η διάσκεψη τύπου που έδωσε χθες ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά τη διάσταση που έχει με τα απλά και καθημερινά προβλήματα της κοινωνίας. Σε ερώτηση δημοσιογράφου για το ζήτημα της μετανάστευσης των νέων, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήρισε ως μύθο τις 30.000 περίπου νέων, που μεταναστεύουν στο εξωτερικό. Παρέθεσε αριθμούς για να πείσει ότι οι Κύπριοι που έφυγαν την τελευταία τριετία δεν είναι η πλειοψηφία όσων μεταναστεύουν στο εξωτερικό. Δεν απάντησε όμως στην ουσία της ερώτησης ο ΠτΔ, δηλαδή ποια μέτρα λαμβάνει για τη μείωση αυτού του φαινομένου, που με παραδοχή του ίδιου λαμβάνει αυξητική τάση.
Η μετανάστευση των νέων δεν είναι απλά ένα «πρόβλημα». Είναι ένα από τα μεγαλύτερα δεινά που αντιμετωπίζουμε ως κοινωνία. Η πραγματικότητα, δεν οφείλεται απλά στην οικονομική κρίση, αλλά στην αδυναμία αυτής της Κυβέρνησης να δώσει πρακτικές λύσεις στα απλά και καθημερινά προβλήματα των νέων. Οφείλεται στην ανεργία, στις δουλειές των 500 ευρώ και την εκμετάλλευση που βιώνουν οι νέοι καθημερινά. Οφείλεται στην εξυπηρέτηση των λίγων και εκλεκτών σε βάρος των πολλών. Είναι εύκολο, να ευαγγελίζονται και να καυχιόνται για «τα νέα μυαλά της Κύπρου» Αναστασιάδης και ΔΗΣΥ, πως όμως βοηθούν τους νέους ανθρώπους να κτίσουν μια ζωή με αξιοπρέπεια στον τόπο τους;
Πράγματι αυτό που είπε ο Πρόεδρος Αναστασιάδης χθες είναι αληθές, η Κύπρος αποτελεί την πρώτη χώρα σε απόκτηση πτυχίων, κατ' αναλογία πληθυσμού... Μόνο που αυτά τα πτυχία γίνονται κάδρα ή διαβατήρια για την ανεργία. Γίνονται διαβατήρια για δουλειά σε άλλες χώρες, πάντως όχι στην πατρίδα μας. Ως ΕΔΟΝ θεωρούμε ότι ακόμα και ένας νέος να ξενιτεύεται, η Κυβέρνηση θα έπρεπε να αντιμετωπίζει το ζήτημα με τη δέουσα σοβαρότητα.
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
19/04/2016