Κόντρα στον καιρό της αποχαύνωσης και της κοινωνικής και πολιτικής αδιαφορίας, στην εποχή όπου το κέρδος είναι πάνω από την ανθρώπινη ζωή, εκεί στέκεται διαχρονικά ο Πολιτισμός. Η στρατευμένη τέχνη, συνυφασμένη από τη φύση της με τους αγώνες της Αριστεράς, στάθηκε ανέκαθεν ανάχωμα στην κοινωνική σήψη, υπηρετώντας τον άνθρωπο, τα πανανθρώπινα ιδανικά και τα δίκαια των λαών. Στη δική μας αντίληψη, ένας καλλιτέχνης οφείλει μέσω του ταλέντου του, ιδιαίτερα σε δίσεκτους καιρούς, να καταγγέλλει όσα απαξιώνουν τη ζωή και να στρατεύεται με την τέχνη του, στο πλάι του ανθρώπου.
Η εποχή μας θέλει τους νέους να είναι μαζικοί καταναλωτές των προϊόντων της υποκουλτούρας. Η σημερινή μουσική βιομηχανία απομακρύνεται όλο και περισσότερο από τις κοινωνικές ανησυχίες. Πλασάρει απροκάλυπτα υλιστικά πρότυπα, προωθεί την υποβάθμιση του ανθρώπινου σώματος -πρωτίστως του γυναικείου- και καλλιεργεί στις νεανικές συνειδήσεις απατηλά και σάπια ιδανικά. Στις υπάρχουσες συνθήκες, το έργο του πολιτισμού στην καλλιέργεια των ανθρώπων και των αντιλήψεων τους με τρόπο που να υπερασπίζονται τη ζωή και να διεκδικούν για το αύριο, δυσχεραίνεται σημαντικά.
Η Προοδευτική Κίνηση Φοιτητών στα 50 χρόνια ιστορίας της ανέπτυξε πλούσια πολιτιστική δράση με στόχο να μεταφέρει τις πραγματικές αξίες που προκύπτουν μέσα από την τέχνη. Μέσα από τις δράσεις της δίνει βήμα σε νέους καλλιτέχνες, προβάλλει το έργο των Κύπριων δημιουργών, αναδεικνύει την πολιτιστική μας κληρονομιά, καθώς και τον πολιτισμό άλλων χωρών, προβάλλοντας τα κοινά σημεία που φέρνουν κοντά τους λαούς. Οι πολιτιστικές εκδηλώσεις, οι θεατρικές παραστάσεις, οι συναυλίες, τα αφιερώματα και άλλες εκδηλώσεις, αποτελούν μόνο μερικά παραδείγματα της πλούσιας πολιτιστικής μας δράσης.
Αναπόσπαστο και ένα από τα χαρακτηριστικότερα κομμάτια της πορείας μας στον χώρο του πολιτισμού αποτελεί η μπουάτ. Συντροφεύοντας γενιές και γενιές φοιτητών από τα πρώτα χρόνια στην ιστορία της Προοδευτικής, οι μπουάτ έγιναν το καθιερωμένο σημείο συνάντησης, διασκέδασης και αλληλεπίδρασης ανθρώπων με κοινό όραμα για το μέλλον. Η διατήρηση των μπουάτ, ως μια εναλλακτική μορφή ψυχαγωγίας η οποία ταυτόχρονα καλλιεργεί ανθρώπους με συνείδηση και κοινωνικοπολιτικές ανησυχίες, αποτελεί ένα τεράστιο επίτευγμα της παράταξής μας, ιδιαίτερα στο σήμερα.
Έχοντας τις απαρχές τους στην Αθήνα στις δεκαετίες του 1960 και του 1970, οι μπουάτ απέκτησαν το όνομά τους από το γαλλικό “boite” που σημαίνει “κουτί”. Ήταν μικρά μαγαζάκια 100 έως 150 ατόμων, στα οποία ο κόσμος διασκέδαζε ακούγοντας μουσική. Συνήθως τραγουδούσε ένα άτομο με τη συνοδεία μια ακουστικής κιθάρας ή και ενός πιάνου και σπανιότερα κι ενός ακορντεόν, χωρίς ορχήστρα. Σερβίρονταν φτηνά ποτά, υπήρχαν χαμηλά καθίσματα και ελάχιστος φωτισμός. Ήταν χώροι μικροί και λιτοί.
Στις μπουάτ σύχναζαν, μεταξύ άλλων, όσοι διώκονταν στη χούντα για τα πολιτικά τους φρονήματα. Στη δικτατορία, μόνο στις μπουάτ έπαιζαν Θεοδωράκη. Εκεί σύχναζαν επίσης ο Νίκος Καββαδίας, ο Μάνος Χατζιδάκις, ο Μάρκος Βαμβακάρης, ο Γιάννης Σπανός, η Χαρούλα Αλεξίου, η Αρλέτα, ο Δημήτρης Μητροπάνος, όλοι τους στα πρώτα χρόνια της σταδιοδρομίας τους τότε. Οι μπουάτ ήταν ένα καταφύγιο, κυρίως πνευματικό. Ήταν χώρος ανάδειξης νέων καλλιτεχνών αλλά και μέρος προβληματισμού και ανταλλαγής ιδεών. Εκεί διαμορφώθηκαν δημοκρατικές και αριστερές συνειδήσεις και κρατήθηκε αναμμένο το όραμα για μια άλλη κοινωνία.
Θέλοντας να κρατήσει ζωντανό το πνεύμα των μπουάτ, η Προοδευτική καθιέρωσε τη δική της εναλλακτική πρόταση διασκέδασης. Το καθιερωμένο ραντεβού στη μπουάτ, σε κάθε χώρο σπουδών, αποτελεί σταθερό σημείο συνεύρεσης και διασκέδασης των φοιτητών με τις ίδιες σκέψεις και προβληματισμούς, τα ίδια όνειρα κι ελπίδες για το μέλλον.
Κάθε φοιτήτρια και φοιτητής που πέρασε από την Προοδευτική έχει να αναπολεί αξέχαστες στιγμές από τις μπουάτ. Οι ωραιότερες αναμνήσεις από τα φοιτητικά χρόνια, έγιναν με τη συνοδεία κάποιου τραγουδιού από ένα γνώριμο συγκρότημα, σε μια αγαπημένη παρέα.
Στις 28 Απριλίου ανταμώσαμε παρέα με το συγκρότημα «ΦΑΤΣΕΣ», το αγαπημένο συγκρότημα που συνόδευε τις μπουάτ των Τοπικών Οργανώσεων της Κύπρου και σφράγισε τις αναμνήσεις εκατοντάδων φοιτητών και φοιτητριών. Εκεί που είχαν σφυρηλατηθεί συνειδήσεις, σχηματίστηκαν φιλίες, γεννήθηκαν έρωτες και μοιράστηκαν ιδανικά και κοινές ανησυχίες. Απόφοιτοι και φοιτητές, στελέχη και πρώην στελέχη της Προοδευτικής συναντηθήκαμε στο DownTown και ζήσαμε ακόμη ένα όμορφο μουσικό ταξίδι που επέστρεψε πολλούς και πολλές στο όμορφο παρελθόν, όπου γιγαντώθηκε η Προοδευτική.