Εντείνουμε τις προσπάθειες μας για επίτευξη των στόχων του μαθητικού κινήματος
Ν:Τον τελευταίο χρόνο βλέπουμε την κυβέρνηση παρά τις αντιδράσεις μαθητών και καθηγητών να επιμένει στην εφαρμογή των εξετάσεων ανά τετράμηνο από τη σχολική χρονιά 2019-2020. Ποια η θέση της νέας ηγεσίας της ΠΣΕΜ και τι προτίθεστε να κάνετε;
Το γεγονός της έντονης εμμονής και προσκόλλησης του Υπουργείου όσον αφορά το θέμα των εξετάσεών ανά τετράμηνο μας προβληματίζει ιδιαίτερα ως ΠΣΕΜ όπως και όλο τον μαθητόκοσμο. Ως ΠΣΕΜ έχουμε ξεκαθαρίσει από την πρώτη κιόλας μέρα της εκλογής μας ότι είμαστε κάθετα αντίθετοι με την εφαρμογή των εξετάσεων αυτών, όσες διαφοροποιήσεις και να επιδεχθούν εφόσον στην ουσία του το μέτρο αυτό δεν παύει να είναι ένα τραγικό πισωγύρισμα για την δημόσια παιδεία που θα μεταμορφώσει το σχολείο σε εξεταστικό κέντρο, ενισχύοντας την βαθμοθηρία, τον έντονο ανταγωνισμό μεταξύ μαθητών, το άγχος και την παραπαιδεία. Αυτή η εξέλιξη Θα εξαφανίσει κάθε ελπίδα για ανθρωποκεντρικό σχολείο και ολόπλευρη μόρφωση. Έχουμε ήδη καταθέσει την άποψη μας αυτή σε αρκετούς δημόσιους φορείς, μεταξύ των οποίων και στον ίδιο τον Υπουργό Παιδείας. Ελπίζουμε πως θα υπάρχει ένας εποικοδομητικός διάλογος με τους αρμόδιους φορείς οι οποίοι ευελπιστούμε πως με γνώμονα το καλό του δημόσιου σχολείου θα ακούσουν και θα υιοθετήσουν τις θέσεις μας περί του θέματος, καθώς είμαστε οι άμεσα επηρεαζόμενοι από το μέτρο αυτό. Ως ΠΣΕΜ είμαστε έτοιμοι και δεν θα διστάσουμε, σε περίπτωση που η κυβέρνηση επιμείνει στην αδιάλλακτη στάση της, να προβούμε σε δυναμικά μέτρα για να μην εφαρμοστεί το μέτρο αυτό.
Ν: Κατά την περσινή χρονιά η ΠΣΕΜ ήταν απούσα από όλα όσα αφορούσαν τους μαθητές και την κοινωνία. Τι να περιμένουμε από τη νέα ηγεσία της ΠΣΕΜ;
Όπως θα έχετε ήδη παρατηρήσει, ως η νέα ηγεσία της ΠΣΕΜ προσπαθήσαμε να μπούμε όσο πιο δυναμικά μπορούμε. Έχουμε βρεθεί και ανταλλάξει απόψεις με διάφορους φορείς και είναι κάτι το οποίο θα συνεχίσουμε να κάνουμε μέχρι το τέλος της θητείας μας. Έχουμε συνειδητοποιήσει το βάρος της ευθύνης που αναλάβαμε και θα αγωνιστούμε μέχρι τέλους για τα δικαιώματα των μαθητών και για ένα καλύτερο δημοκρατικό και ανθρωποκεντρικό σχολείο. Έχουμε ήδη διοργανώσει με μεγάλη επιτυχία και ανταπόκριση τις μαθητικές πορείες καταδίκης του ψευδοκράτους και μνήμης και τιμής του Πολυτεχνείου αντίστοιχα, έχουμε τοποθετηθεί για αρκετά θέματα και βρισκόμαστε τώρα στην έναρξη των προσπαθειών για υλοποίηση των στόχων που θέσαμε με την εκλογή μας.
Ν: Παρατηρούμε στα σχολεία από πλευράς διευθύνσεων ένα έντονο κυνηγητό για την εμφάνιση των μαθητών και τη στολή. Ποια η θέση σας ως ΠΣΕΜ;
Πραγματικά μας λυπεί το γεγονός που μόλις αναφέρατε. Θεωρούμε απαράδεκτό η παιδεία μας να νοσεί σε τόσους τομείς και οι διευθύνσεις να δίνουν τόση έμφαση σε τρίχες. Φέτος η κατάστασή που προαναφέρατε έχει ξεφύγει εφόσον διευθύνσεις μοιράζουν ασύστολα αποβολές σε μαθητές για την εμφάνιση ενώ πολλές φορές πρόκειται περί αμελητέων «παραπτωμάτων» στην εμφάνιση. Εμείς ως ΠΣΕΜ, είμαστε έτοιμοι να εντατικοποιήσουμε τις προσπάθειες μας για χαλάρωση της μαθητικής στολής, αφού είναι κάτι που θέσαμε ως στόχο εξαρχής.
Ν: Το τελευταίο διάστημα γίνεται μια συζήτηση για τα έκτροπα που παρατηρούνται στις μαθητικές εκδρομές στην Κακοπετριά και γενικά για τα αυξημένα περιστατικά παραβατικότητας. Πως αντιμετωπίζει η ΠΣΕΜ αυτά τα περιστατικά;
Όπως θα έχετε αντιληφθεί έχουμε τοποθετηθεί ως ΠΣΕΜ πολλάκις περί του θέματος. Μας ανησυχεί έντονα το γεγονός ότι η κοινωνία επιλέγει να θίξει τα φαινόμενα της παραβατικότητας, των ουσιών και γενικά της κατάχρησης μόνο στις συγκεκριμένες εκδρομές. Πρέπει επιτέλους να αντιληφθούμε όλοι ότι πρόκειται για ευρύτερα κοινωνικά φαινόμενα και καλούμε όλη την πολιτεία σε συστράτευση ώστε να επιτευχθεί η μείωση αυτών των περιστατικών. Ως ΠΣΕΜ, πιστεύουμε ότι πρέπει να δοθεί περαιτέρω έμφαση στην πρόληψη και στην σωστή διαπαιδαγώγηση μέσω της παιδείας. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο μέσω της ολόπλευρης μόρφωσης και ενός ανθρωποκεντρικού-δημοκρατικού σχολείου, όπως αυτό που επιζητούμε. Ακόμα, έχουμε ήδη έρθει σε επαφή με την Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων αλλά και με άλλους φορείς ώστε να αναπτύξουμε κοινές δράσεις που θα συμβάλουν στη δραστική μείωση αυτών των φαινομένων.
Ν: Πως είναι το σχολείο που οραματίζονται οι μαθητές και τι κάνει το οργανωμένο μαθητικό κίνημα για να πετύχει αυτό το όραμα;
Ως μαθητές ονειρευόμαστε ένα σχολείο δημοκρατικό, με επίκεντρο τον άνθρωπο, που θα προσφέρει ολόπλευρη μόρφωση στον μαθητή. Επιζητούμε και επιδιώκουμε ένα σχολείο που θα μορφώνει δημιουργικά, θα αναπτύσσει την κριτική σκέψη και θα καλλιεργεί τα αισθητικά κριτήρια και όχι ένα σχολείο της στείρας απομνημόνευσης, των συνεχών εξετάσεων, της βαθμοθηρίας και του ατομικισμού. Θέλουμε σχολεία φιλικά και οικεία προς τους μαθητές και όχι σχολεία βυθισμένα στο στρατοκρατικό κλίμα που μοιάζουν με φυλακές. Για να επιτύχουμε τους στόχους που θέσαμε, εντείνουμε τις επαφές μας με όλους τους αρμόδιους φορείς, εντατικοποιούμε τις προσπάθειες μας για επίτευξη των στόχων και καλούμε όλους τους συμμαθητές μας να σταθούν δίπλα μας έτσι ώστε όλοι μαζί να παλέψουμε για ένα καλύτερο σχολείο για εμάς αλλά και τις επόμενες γενιές.
Άρθρο που δημοσιευτηκε στη Νεολαία Δεκεμβρίου 2018