Tου Άντη Αντωνίου
Μέλος ΕΔΟΝ – Μαθητής
Στις μέρες μας ένα θέμα που απασχολεί όσους ασχολούνται με τον αθλητισμό είναι η βία στα γήπεδα. Η βία στα γήπεδα αποτελεί ένα κοινωνικό φαινόμενο το οποίο αυξάνεται εξαιτίας της απουσίας πολιτικών πρόληψης της βίας από το κράτος. Δεν έφτανε αυτό, η κυβέρνηση Αναστασιάδη και ο ίδιος ο Υπουργός Δικαιοσύνης για να κρύψουν τις ευθύνες τους για την αυξανόμενη βία στα γήπεδα προωθούν την κάρτα οπαδού. Αυτή η κάρτα δεν είναι τίποτα περισσότερο από καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων των φιλάθλων. Επίσης είναι από δύσκολο ως ανέφικτο να εφαρμοστεί στην Κύπρο λόγω των κακών γηπεδικών εγκαταστάσεων και όχι μόνο.
Η κάρτα αυτή δεν μας ήρθε απ’ το πουθενά, αλλά ήταν αποτέλεσμα των πολιτικών της κυβέρνησης για φακέλωμα των οπαδών. Τα αποτελέσματα είναι ξεκάθαρα σε όλους. Η παράνομη συλλογή στοιχείων για είσοδο οπαδών στα γήπεδα, μόνο σε άδεια γήπεδα μπορεί να καταλήξει. Τα άδεια γήπεδα θα είναι η ταφόπλακα για όλες τις ομάδες, ιδιαίτερα για τα μικρομεσαία σωματεία, καθώς χωρίς φιλάθλους, οι οποίοι διαχρονικά είναι οι μεγαλύτεροι αιμοδότες για τα σωματεία αυτά, θα βρεθούν μια ανάσα από το κλείσιμο. Επιπλέον η κάρτα οπαδού, η οποία έχει δήθεν ως στόχο τη μείωση του χουλιγκανισμού ταπελώνει τους οπαδούς ως εγκληματίες και παράλληλα μεταφέρει τη βία εκτός των γηπέδων.
Σε αντίθεση με αυτά, οι θέσεις του Σταύρου Μαλά για τη βία στα γήπεδα είναι ξεκάθαρες και επικεντρώνονται κυρίως στην πρόληψη όπως για παράδειγμα η πρόταση του για τη δημιουργία ειδικής επιστημονικής επιτροπής για τα θέματα αυτά.
Είμαι μαθητής, είμαι δεκαέξι χρονών και φοιτώ στην Τεχνική Σχολή Παραλιμνίου. Ακόμη να αποχτήσω το δικαίωμα της ψήφου, αλλά εσύ που το έχεις, αξιοποίησε το σωστά και ψήφισε για το καλό ολόκληρου του κυπριακού λαού τον μοναδικό υποψήφιο πρόεδρο που δεν προωθεί το φακέλωμα των φιλάθλων, αλλά στηρίζει τις πολιτικές του στην πρόληψη της βίας στα γήπεδα, τον Σταύρο Μαλά. Ο μόνος που στέκεται ασπίδα στα δικαιώματα ολόκληρου του φίλαθλου κοινού της Κύπρου.