Του Αντρέα Στεφανή
Μέλος Κεντρικού Συμβουλίου ΕΔΟΝ
Η Δημόσια Υγεία στην Κύπρο βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση! Η Κύπρος βρίσκεται τελευταία σε όλη την Ε.Ε όσον αφορά στις δαπάνες για τη Δημόσια Υγεία. Σχεδόν οι μισοί Κύπριοι (44%) αδυνατούν να έχουν πρόσβαση στην Υγεία. Η ποιότητα της Υγείας που λαμβάνουμε είναι αντιστρόφως ανάλογη του βάθους της τσέπης μας. Υγεία για τους λίγους. Αυτά, ανάμεσα σε άλλα θλιβερά που βιώνουν στο πετσί τους οι Κύπριοι πολίτες και ασθενείς, αποτυπώνει η έκθεση της Κομισιόν για το κυπριακό σύστημα υγείας.
Αυτή η δραματική εικόνα είναι σε μεγάλο βαθμό αποτέλεσμα της διακυβέρνησης Αναστασιάδη, η οποία αντί αύξησης των δαπανών, αποστέρησε πέραν των 400εκ. ευρώ από τον δημόσιο τομέα υγείας, οδηγώντας τον έτσι στον αναπνευστήρα. Σοβαρές ελλείψεις σε αναλώσιμα. Μαζική φυγή ιατρών που προκαλεί και εντείνει το ήδη σοβαρό πρόβλημα της υποστελέχωσης. Ατέλειωτες λίστες αναμονής και η μεγάλη ταλαιπωρία που υφίστανται οι ασθενείς που αναμένουν θεραπεία και φροντίδα, είναι μερικά από τα αποτελέσματα της σκληρής λιτότητας που επέβαλε η κυβέρνηση Αναστασιάδη – ΔΗΣΥ στη Δημόσια Υγεία. Με απλά λόγια, με την πολιτική λιτότητας της απερχόμενης κυβέρνησης, ο τομέας της Δημόσιας Υγείας έχει φτάσει στον πάτο.
Η στήριξη της Δημόσιας Υγείας και η ταχύτερη εφαρμογή του ΓΕΣΥ όπως έχει συμφωνηθεί είναι επείγουσα ανάγκη. Οι Προεδρικές εκλογές που έρχονται είναι η ευκαιρία μας για να κερδίσουμε πίσω το δικαίωμα στη Δημόσια Υγεία σαν κοινωνικό αγαθό για όλους και όχι προνόμιο για τους λίγους. Μια τέτοια εγγύηση δεν μπορούν να προσφέρουν ούτε ο Ν. Αναστασιάδης και ούτε Ν. Παπαδόπουλος, οι οποίοι αμφότεροι κατά καιρούς υπερασπίστηκαν διαφορετικά μοντέλα ΓΕΣΥ από αυτό που τελικά εγκρίθηκε από τη Βουλή των Αντιπροσώπων. Αυτό θα κάνει ο Σταύρος Μαλάς με την εκλογή του στην Προεδρία της Δημοκρατίας. Ο Σταύρος Μαλάς αποτελεί εγγύηση για τη στήριξη της δημόσιας υγείας και για την ταχύτερη και συνεπή εφαρμογή του ΓΕΣΥ.