Τον καιρό που η ΕΔΟΝ προέδρευε της ΠΣΕΜ κερδήθηκαν πολλά από πλευράς των μαθητών. Τα κυριότερα από αυτά είναι η σημερινή μαθητική στολή τον μαθητών λυκείων και τεχνικών σχολών, δηλαδή παντελόνι τζιν από κάτω και μαύρη ή άσπρη φανέλα από πάνω. Επίσης το ότι το Κεντρικό Μαθητικό Συμβούλιο κάθε σχολείου λαμβάνει μέρος στις αποφάσεις της διεύθυνσης του σχολείου, στο πειθαρχικό στο οποίο τιμωρούνται οι μαθητές που έκαναν κάποιο σοβαρό παράπτωμα και γενικά το ότι οι μαθητές τα τελευταία χρόνια έχουν λόγο στην διοίκηση του σχολείου οφείλεται στο ότι η ΕΔΟΝ προέδρευε της ΠΣΕΜ. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο όπου αντί της ΕΔΟΝ στην προεδρεία της ΠΣΕΜ βρίσκεται η ΜΑΚΙ αντί να κερδηθούν πράγματα από πλευράς μαθητών μάλλον κινδυνεύουν να χαθούν τα ήδη κερδισμένα. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο η ΝΕ.ΔΗΣΥ παρά το ότι είναι στην προεδρεία της ΠΣΕΜ όταν πηγαίνουμε σε μαθητικές πορείες όπως αυτή τις επετείου για την ανακήρυξη του ψευδοκράτους και αυτή του πολυτεχνείου κάνουν τα δικά τους. Κάποια από αυτά είναι ότι δεν ξεκινούν από τον καθορισμένο χώρο και την καθορισμένη ώρα έναρξης της πορείας και δεν φτάνει αυτό φωνάζουν και συνθήματα τα οποία δεν είναι στο πλαίσιο που οι ίδιοι ψήφησαν στην συνεδρία της ΠΣΕΜ. Ακόμη η ΕΔΟΝ από την προεδρεία της ΠΣΕΜ έλαβε μέρος στην διαμόρφωση προτάσεων για την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση. Επίσης η ΕΔΟΝ παλεύει για τους κανονισμούς του σχολείου ώστε να είναι πιο ανθρώπινοι, να μην νιώθει ο μαθητής ότι πηγαίνει στην φυλακή αλλά σε σχολείο ώστε να μάθει κάποια πράγματα που θα του χρειαστούν στην ζωή του. Σε αντίθεση με την ΕΔΟΝ η ΜΑΚΙ δεν ασχολήθηκε ποτέ με τους κανόνες του σχολείου.
Όλα αυτά δείχνουν πόσο μεγάλη σημασία και αξία έχει η ΕΔΟΝ να είναι ακόμα πιο δυνάτη μέσα στα σχολεία μας και στις μαθητικές εκλογές.
Αντρέας Τσιφτές
Μαθητής - Μέλος Τοπικής Οργάνωσης Αγ. Βαρβάρας