Το τριήμερο 6 με 9 Δεκεμβρίου η ΕΔΟΝ σε συνεργασία με τον Γραφείο Ευρωβουλής του ΑΚΕΛ πραγματοποίησε επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της εκστρατείας της ΕΔΟΝ με θέμα Η παγκόσμια οικονομική κρίση και οι επιπτώσεις της στους νέους Ο αγώνας μας για δικαίωμα στη δουλειά Δουλειά με δικαιώματα.
Η αποστολή με επικεφαλής τον Γ. Γραμματέα της ΕΔΟΝ Χάρη Καράμανο, είχε την ευχέρεια να συζητήσει με διάφορα μέλη του Ευρωκοινοβουλίου αλλά και της Επιτροπής της Ένωσης, τις ανησυχίες αλλά και τις θέσεις της ΕΔΟΝ σε σχέση με το δικαίωμα στην εργασία αλλά και την παιδεία ως το μέσω που οδηγεί την νέα γενιά στην εξεύρεση εργασίας.
Η αποστολή της ΕΔΟΝ πραγματοποίησε συνάντηση με τον Κλάους Ντράγκερ, στέλεχος της ΕΕΑ/ΒΠΑ στην Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων του Ε.Κ με θέμα την «Η Στρατηγική ΕΕ2020 με έμφαση στα θέματα νεολαίας και εργασίας – τελευταίες εξελίξεις». Μέσα και από αυτή την συνάντηση, επαναβεβαιώθηκε ακόμα μια φορά η ορθότητα της θέσης της ΕΔΟΝ και του ΑΚΕΛ ότι η Στρατηγική 2020 δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις και λύσεις στα μείζον προβλήματα της ανεργίας και της εργασίας με δικαιώματα στους νέους και αυτό ελέω του ότι η Στρατηγική 2020 είναι δομημένη ακριβώς στην ίδια λογική που ήταν η Στρατηγική της Λισαβόνας, με τον άκρατο νεοφιλελευθερισμό να θριαμβεύει και τα εργασιακά δικαιώματα να κουτσουρεύονται στο βωμό της αύξησης των κερδών των επιχειρήσεων. Να σημειώσουμε ότι το ΑΚΕΛ μαζί με την ΕΕΑ/ΒΠΑ έχει καταθέσει μια σειρά από βασικές θέσεις – προτάσεις με επίκεντρο τον άνθρωπο , την ενίσχυση του κοινωνικού κράτους, την στόχευση και έλεγχο των δημοσίων δαπανών, να επιδιωχθεί η θέσπιση κατώτατου μισθού σε βιώσιμο επίπεδο, την φορολόγηση των χρηματοπιστωτικών συναλλαγών, επιπλέον φορολόγηση στα κέρδη των τραπεζών και υψηλή φορολογία για τα μπόνους των τραπεζικών στελεχών , την μείωση των ευρωπαϊκών αμυντικών δαπανών και την καταπολέμηση της χρηματοοικονομικής κερδοσκοπίας. Επίσης στα πλαίσια της συζήτησης για την στρατηγική ΕΕ2020 η Ομάδα της Αριστεράς έχει παρουσιάζει μια σειρά προτάσεων ανά τομέα πολίτικης ( ενέργεια, παιδεία, νεολαία, ισότητα των φύλων, εργασιακά δικαιώματα, περιβάλλον) με τις οποίες θα καταστεί η Ευρώπη φάρος κοινωνικής δικαιοσύνης, ισότητας, αλληλεγγύης, δημοκρατίας και προόδου.
Ως ΕΔΟΝ καταθέσαμε τις απόψεις μας για διασφάλιση του δικαιώματος της εργασίας των νέων αλλά και για εργασία με δικαιώματα κόντρα στην λογική των αναγκών των εργοδοτών – πολυεθνικών για περισσότερα κέρδη. Καταδείξαμε την αντίθεση μας με την αύξηση των ορίων αφυπηρέτησης, μιας δομικής πολιτικής στην όλη φιλοσοφία της Ε.Ε που καταδικάζει χιλιάδες νέους σε όλη την Ευρώπη στην ανεργία.
Αξιοσημείωτη ήταν για μας η αναφορά του Κλάους Ντράγκερ στην Κυπριακή Κυβέρνηση, για το γεγονός ότι κινείται με διαφορετικό πολιτικό προσανατολισμό από τις υπόλοιπες κυβερνήσεις της Ένωσης, και που έχει ως στόχο μέσα στα δυσμενή πλαίσια που δημιουργεί η Ευρωπαϊκή Ένωση, να προασπίσει τα συμφέροντα των εργαζομένων αλλά και της νέας γενιάς. Ο κ. Ντράγκερ επισήμανε το πόσο μεγάλη σημασία έχει για όλους τους εργαζόμενους της Ευρώπης αυτή η προσπάθεια στην Κύπρο από τις Δυνάμεις της Προόδου.
Η Αντιπροσωπεία της ΕΔΟΝ πραγματοποίησε συνάντηση και με τον κ. Κυριακό Κωστέα, Ακόλουθο για θέματα Παιδείας και Πολιτισμού στην Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ε.Ε αλλά και με τον κ. Γιώργο Ζήσιμο υπεύθυνο για θέματα εκπαίδευσης στην Επιτροπή Παιδείας και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου συζητήθηκαν οι τελευταίες εξελίξεις γύρω από την παιδεία και τις πολιτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτό που διαφάνηκε ξεκάθαρα από την όλη συζήτηση, είναι η διασύνδεση όλο και περισσότερο της παιδείας στις ανάγκες του κεφαλαίου και των επιχειρήσεων μέσα από διαδικασίες όπως η Μπολόνια. Αυτή η διασύνδεση γίνεται ελέω της ανάγκης της Ένωσης για δημιουργία Ενιαίου Χώρου Αγοράς που ουσιαστικά πρέπει να προϋποθέτει τον Ενιαίο Χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης, που θα δημιουργεί τις συνειδήσεις αλλά και τα «γρανάζια» λειτουργίας του Ενιαίου Χώρου Αγοράς.
Ως ΕΔΟΝ εκφράσαμε την έντονη διαφωνία μας για τις εξελίξεις στην παιδεία αλλά και την επιχειρηματική λογική που καλούνται σήμερα να λειτουργήσουν τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα και δε τα δημόσια, αναιρώντας τον κοινωνικό, ανθρώπινο και δημοκρατικό τους ρόλο που έχουν να διαδραματίσουν. Καταδείξαμε το γεγονός ότι η αυτονομία των πανεπιστήμιων πρέπει να είναι ακαδημαϊκή και όχι οικονομική, αφού μια οικονομική αυτονομία των πανεπιστήμιων θα οδηγήσει τα πανεπιστήμια στην πρόσδεση τους με τις επιχειρήσεις, κάτι το όποιο συμβαίνει δυστυχώς με το Πανεπιστήμιο Κύπρου όπου λειτουργούν και δραστηριοποιούνται γραφεία διασύνδεσης με τις επιχειρήσεις αλλά και το ίδιο το πανεπιστήμιο λειτουργεί ως επιχείρηση έχοντας δική του εταιρεία.
Το ΑΚΕΛ και πάλι μαζί με την Ομάδα της Αριστεράς δίνουν ένα αγώνα με στόχο η παιδεία ως επένδυση για τους νέους έτσι ώστε να θεσμοθετηθεί πολιτική με έμφαση στην ποιοτική δημόσια δωρεάν παιδεία σε όλες τις βαθμίδες με αποτέλεσμα όλοι οι νέοι μας να έχουν το δικαίωμα κατοχύρωσης στο πολυτιμότερο αγαθό της παιδείας και της μόρφωσης.
Οι ΕΔΟΝΙΤΕΣ κατέδειξαν επίσης την διαφωνία τους για την πρόσδεση της έρευνας στις επιχειρήσεις και το κατά πόσο τα αποτελέσματα της θα είναι αντικειμενικά αφού είναι ισχυρή η άποψη μας ότι η οικονομική εξάρτηση της ερευνάς από τις επιχειρήσεις θα έχει ως αποτέλεσμα και τα φτιαχτά αποτελέσματα. Είναι άποψη μας ως ΕΔΟΝ ότι η έρευνα δεν μπορεί να γίνει θύμα της οικονομικής σχέσης πανεπιστημίου και επιχειρήσεων αφού κάτι τέτοιο θα αναιρέσει την κοινωνική αποστολή της έρευνας και θα γίνει εργαλείο για ικανοποίηση των αναγκών των επιχειρήσεων και όχι της κοινωνίας στο σύνολο της.
Για την ΕΔΟΝ κάθε τέτοια μορφή επίσκεψης ιδιαίτερα στο Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, αποτελεί σταθμό στην όλη δράση μας, αφού μας δίνεται από πρώτο χέρι η δυνατότητα για ενημέρωση για τις εξελίξεις στα πλαίσια της Ένωσης αλλά και εφαλτήριο νέων αγώνων κόντρα στην νεοφιλελεύθερη πολιτική των Βρυξελών για προάσπιση των λαών από τις ορέξεις των επιχειρήσεων και των νεοφιλελεύθερων θιασωτών τους.
Η παρουσία του κάθε αντικειμενικού παρατηρητή στην καρδία του Ευρωκοινοβουλίου θα διακρίνει τη σαφή πολιτική – οικονομική διάφορα μεταξύ των μέτρων που εισηγείται η Κυπριακή Κυβέρνηση με αυτά που λαμβάνονται η θα ληφθούν στις πλείστες Ευρωπαϊκές χώρες. Η ενημέρωση που έχουμε λάβει για τα μέτρα που λαμβάνουν οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες είναι μείωση μισθών, επέκταση των ορίων αφυπηρέτησης, περικοπές επιδομάτων ασθένειας, παιδιού και φοιτητών, αυξήσεις του ΦΠΑ που ξεπερνά το 20%, απολύσεις υπαλλήλων και μειώσεις των συντάξεων και όλες αυτές οι πολιτικές χωρίς καμιά φορολόγηση το πλούτου και του μεγάλου κεφαλαίου.
Η ΕΔΟΝ δεσμεύεται ότι, ιδιαίτερα σήμερα που το δικαίωμα στην εργασία αμφισβητείται με πολιτικές αποφάσεις κομμάτων για αύξηση των ορίων αφυπηρέτησης, μειώσεις των κλιμάκων εισδοχής των νεοεισερχομένων, αλλά και την καταστρατήγηση της εργασίας με δικαιώματα κλιμακώνουμε τον αγώνα μας και καλούμε τον κάθε νέο να συστρατευθεί μαζί μας. Η απάντηση σε όλες αυτές τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές που υποθηκεύουν το μέλλον μας ως νέα γενιά είναι ο οργανωμένος μαζικός ταξικός αγώνας που θα δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για μια πιο δίκαιη κοινωνία με επίκεντρο τον άνθρωπο και τις ανάγκες του.
![](/images/logo/logo.png)