Η καθιέρωση από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ της 3ης Δεκεμβρίου ως η Παγκόσμια Ημέρα για τα άτομα με αναπηρίες θέτει τον προβληματισμό για το δικαίωμα ίσης μεταχείρισης των ατόμων αυτών που αποτελούν θύματα πολλαπλών διακρίσεων.
7-10% του παγκόσμιου πληθυσμού πάσχει από μια αναπηρία, γεγονός που σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχουν περισσότεροι από 500 εκατομμύρια άνθρωποι με ειδικές ανάγκες. Το 80% κατ' εκτίμηση ζει σε αναπτυσσόμενες χώρες.
Η δική μας φιλοσοφία, ως ΕΔΟΝ στηρίζεται στην αναγνώριση των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία, στην πλήρη απόλαυση των δικαιωμάτων τους, στην βελτίωση της ποιότητας ζωής των ατόμων με αναπηρίες.
Το κόστος το οποίο η αναπηρία δημιουργεί είναι κοινωνικό και όχι προσωπικό. Γι’ αυτό το κόστος αυτό θα πρέπει να το επωμίζεται η κοινωνία, μέσα από ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο κοινωνικής και οικονομικής στήριξης των ατόμων με αναπηρία. Απαραίτητη προϋπόθεση για να το πετύχουμε αυτό είναι η καλλιέργεια ιδανικών και αξιών, συμπεριφορών και κουλτούρας που πρέπει να ξεκινάει από την νηπιακή εκπαίδευση και να καταλήγει στην τρίτη ηλικία.
Ως ΕΔΟΝ δεν θυμηθήκαμε τώρα τα άτομα με αναπηρίες, στα πλαίσια της δράσης μας, σε τακτά χρονικά διαστήματα πραγματοποιούμε συζητήσεις-εκδηλώσεις γύρω από τα προβλήματα των ατόμων και ιδιαίτερα των νέων με αναπηρίες με στόχο την επίλυση και αντιμετώπιση των προβλημάτων τους η οποία αποτελεί ουσιαστική παράμετρο της συνολικής προσπάθειας για την οικοδόμηση μιας δίκαιης και ποιοτικής ανώτερης κοινωνίας.
Για εμάς, η αναγνώριση των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία, η καλλιέργεια νοοτροπίας για ισότιμη συμμετοχή και η υποχρέωση για σεβασμό δεν αποτελούν έννοιες που απλώς διατυπώνονται σε έγγραφα και μένουν ως εκεί. Αποτελούν ενέργειες που μετουσιώνονται στην πράξη λαμβάνοντας υπόψη την καθημερινή μας δράση και ευαισθητοποίηση της κοινωνίας.
Θέλουμε να τονίσουμε ότι όλες οι προσπάθειες αυτής της κυβέρνησης στηρίζονται στη σωστή φιλοσοφία με όραμα και στόχο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής, ενάντια στο κοινωνικό αποκλεισμό και προκαταλήψεις που δυστυχώς η ίδια η κοινωνία δημιουργεί.
Τα άτομα με αναπηρίες είναι στο επίκεντρο της πολιτικής αυτής της κυβέρνησης αποδεικνύοντας το στην πράξη συνεχώς και όχι μόνο όταν τα φώτα της δημοσιότητας στρέφονται στις μεγάλες φιλανθρωπικές δραστηριότητες που βρίσκονται πάνω στα άτομα με αναπηρίες.
Χαιρετίζουμε τις αποφάσεις και την προώθηση πολιτικών μέτρων και δράσεων που λαμβάνει το Υπουργείο Εργασίας και ειδικότερα την σημαντικότατη μεταρρύθμιση στον τομέα της απασχόλησης, αφού ο Νόμος προβλέπει την εφαρμογή ποσόστωσης ύψους 10% για ένταξη ατόμων με αναπηρίες είτε στη δημόσια είτε στην εκπαιδευτική υπηρεσία, στους ημιδημόσιους οργανισμούς και στις αρχές τοπικής αυτοδιοίκησης.
Ως ΕΔΟΝ, τονίζουμε πως τα άτομα με αναπηρία δεν είναι μια αποκομμένη κοινωνική ομάδα, δεν είναι άνθρωποι που ζουν σε μια διαφορετική κοινωνία.
Συνεπώς, οφείλουμε όλοι μας, πολιτεία, οργανωμένα σύνολα και το Αναπηρικό Κίνημα να προχωρήσουμε από κοινού στα ζητήματα-αιτήματα που σχετίζονται με την εκπαίδευση των ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, για την συμμετοχή τους στα κοινωνικά, πολιτιστικά και αθλητικά δρώμενα, την προσβασιμότητα τους στις συγκοινωνίες, την εξοικείωση τους με τις νέες τεχνολογίες και για άλλα θέματα που τους αφορούν.
3/12/2010
![](/images/logo/logo.png)