Το Κεντρικό Συμβούλιο της ΕΔΟΝ χαιρετίζει και συγχαίρει το διορισμό του νέου Πρόεδρου του Αντιναρκωτικού Συμβουλίου και του εύχεται καλή επιτυχία στο δύσκολο και επίμονο έργο, που τίθεται επικεφαλής του αγώνα ενάντια στις εξαρτήσεις.
Με την πράξη αυτή αποδεικνύεται για ακόμη μια φόρα η ισχυρή πολιτική βούληση και οι ιδιαίτερες ευαισθησίες του Πρόεδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, στον αγώνα που καταβάλει ενάντια στις ουσίες εξάρτησης για το καλό της νεολαίας μας αλλά και της κοινωνίας μας στο σύνολο της.
Η υλοποίηση του προγράμματος διακυβέρνησης του Δημήτρη Χριστόφια δίδει λύσεις σε πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει η κυπριακή κοινωνία εδώ και χρόνια, και με αυτό το δεδομένο δημιουργούνται καλύτερες προϋποθέσεις για μεγαλύτερες επιτυχίες.
Ο διορισμός του νέου Πρόεδρου του Αντιναρκωτικού Συμβουλίου Κύπρου στόχο έχει την ενίσχυση της αυτονομίας του Αντιναρκωτικού Συμβουλίου αλλά και την μεγαλύτερη ευελιξία και διασφαλίζει εύρυθμη λειτουργία του. Παράλληλα, το γεγονός ότι ο πρόεδρος του ΑΣΚ θα υπάγεται απευθείας στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας δείχνει την σημασία που αποδίδει ο Πρόεδρος Χριστόφιας στον αγώνα ενάντια στις ουσίες εξάρτησης.
Βασική μας θέση είναι ότι σήμερα αποτελεί επιτακτική αναγκαιότητα η συγκρότηση ενός πλατιού κοινωνικού μετώπου ενάντια στη μάστιγα των ναρκωτικών, το οποίο να στοχεύει στην εμπλοκή ολόκληρης της κοινωνίας και των θεσμών της στην κατεύθυνση υιοθέτησης πακέτου μέτρων προληπτικού κύρια χαρακτήρα, μέσα στα πλαίσια μιας ολοκληρωμένης στρατηγικής για την αντιμετώπισης αυτής της κοινωνικής μάστιγας.
Προς αυτή την κατεύθυνση, ευρύτερα κοινωνικά μέτρα συμβάλουν σημαντικά στην προσπάθεια για την καταπολέμηση της μάστιγας των ναρκωτικών. Κλασσικό παράδειγμα η τεράστια θετική συμβολή που μπορεί να έχει η αναμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος, μέσα από μια συνολική, προοδευτική εκπαιδευτική μεταρρύθμιση.
Η ΕΔΟΝ έχει δώσει συγκεκριμένες εισηγήσεις και προτάσεις προς τους αρμόδιους φορείς με στόχο τη συμβολή στον αγώνα κατά των ναρκωτικών. Οι δικές μας οι προτάσεις στηρίζονται στο τρίπτυχο πρόληψη – αποθεραπεία – επανένταξη με έμφαση στον τομέα της πρόληψης.
Καλούμε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς να συμπαραταχτούν και να συστρατευθούν, με ωριμότητα και αποφασιστικότητα έτσι ώστε αυτή η παλλαϊκή κοινωνική συμμαχία να μπορέσει οργανωμένα να σταθεί ανάχωμα, αντιπαλεύοντας την σύγχρονη κατάρα των εξαρτησιογόνων ουσιών.
![](/images/logo/logo.png)