Τα μηνύματα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, πάντα ζωντανά, διαχρονικά και επίκαιρα
Η 17η Νοεμβρίου 1939 καθιερώθηκε ως η Διεθνής Μέρα Φοιτητών σε όλο τον κόσμο για να θυμίζει την αντίσταση που προέβαλαν οι φοιτητές απέναντι στον χιτλερο-φασισμό, για την δημοκρατία, την ελευθερία και την κοινωνική δικαιοσύνη. Λαμπρή σελίδα των αγώνων ενάντια στο φασισμό ήταν και η εξέγερση των ηρωικών φοιτητών του Πολυτεχνείου.
Το Κ.Σ. της ΕΔΟΝ με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας Φοιτητών και της 37ης επετείου της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου κατά της Χούντας των Αθηνών, αποδίδει τιμή σε όλους όσους αντιστάθηκαν και εξεγέρθηκαν κατά του ξενοκίνητου φασιστικού – χουντικού καθεστώτος των συνταγματαρχών, διεκδικώντας «Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία», «Εθνική Ανεξαρτησία», «Λαϊκή Κυριαρχία – Δημοκρατία».
Όσα χρόνια και αν περάσουν η ηρωική εξέγερση του Πολυτεχνείου και τα μηνύματα της θα παραμείνουν ζωντανά και επίκαιρα. Αυτά τα οράματα διεκδικούνται και σήμερα από τις νεότερες γενιές, σε σύγχρονες όμως συνθήκες.
Το Πολυτεχνείο εκφράζει όλους τους νέους που επιμένουν να ανησυχούν, να προβληματίζονται και να επαγρυπνούν για την διαφύλαξη και προάσπιση της δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων κόντρα στον ιμπεριαλισμό και τον εθνικισμό. Τα μηνύματα του Πολυτεχνείου είναι καθοδηγητικός φάρος για όλους όσους αντιστέκονται σε κάθε μορφή στυγνού ατομικισμού, αχαλίνωτου ανταγωνισμού, μαζικής υποκουλτούρας η οποία υποβιβάζει το ανθρώπινο επίπεδο. Είναι μηνύματα ενάντια στον τρόπο ζωής που προωθούν και επιβάλλουν οι εμπνευστές και λάτρεις της άκρατης οικονομίας της αγοράς.
Εμείς, οι νέοι της Κύπρου έχουμε ιδιαίτερους λόγους να τιμούμε την εξέγερση του Νιόβρη του ‘73 η οποία αποτέλεσε την αρχή του τέλους της μαύρης επταετίας που επήλθε με την πτώση της Χούντας ένα χρόνο αργότερα. Δυστυχώς για την Κύπρο η Χούντα κατέρρευσε αφού πρώτα όμως πρόλαβε και ολοκλήρωσε το καταστροφικό και προδοτικό της έργο με το φασιστικό πραξικόπημα της 15ης Ιουλίου 1974 κατά της Κυπριακής Δημοκρατίας που οδήγησε στο ξεπούλημα της Κύπρου στον ΑΤΤΙΛΑ.
Τριάντα επτά χρόνια μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου, η Κύπρος ζει ακόμα τα αποτελέσματα των επαίσχυντων πράξεων της Χούντας και του πειθήνιου της οργάνου, της τρομοκρατικής και προδοτικής ΕΟΚΑ Β΄. Οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ, όπως τότε, έτσι και στις μέρες μας, εξακολουθούν να παίζουν το ρόλο του παγκόσμιου χωροφύλακα, μέσα στις συνθήκες της αιματοβαμμένης νέας τάξης πραγμάτων. Οι επεμβάσεις με προκαλυμμένους και απροκάλυπτους τρόπους στα εσωτερικά πολλών χωρών και οι πολύ πρόσφατες στρατιωτικές επεμβάσεις σε μια σειρά από χώρες (Ιράκ, Γιουγκοσλαβία, Αφγανιστάν κλπ) αποδεικνύουν ότι η ιμπεριαλιστική πολιτική των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ συνεχώς εξαπλώνεται σε κάθε γωνιά της γης. Λαοί διαφόρων χωρών υποφέρουν από την μάστιγα της πείνας, τους πολέμους, του αναλφαβητισμού από την εξαθλίωση. Είναι για όλους αυτούς τους λόγους που και σήμερα τα μηνύματα και τα διδάγματα της ηρωικής εξέγερσης του Πολυτεχνείου είναι επίκαιρα.
Η ΕΔΟΝ διοργανώνοντας και φέτος μια σειρά από εκδηλώσεις σε όλη την Κύπρο τιμά την επέτειο του Πολυτεχνείου και στέλνει δυνατό μήνυμα αντίστασης και αγώνα για την δικαίωση και την επανένωση της Κύπρου. Μήνυμα αντίστασης ενταφιάζοντας για πάντα τα ιδεολογήματα που οδήγησαν στην άνοδο της Χούντας και στην τραγωδία της Κύπρου στα χρονοντούλαπα της ιστορίας. Μήνυμα για μια πιο δίκαιη κοινωνία για όλους τους νέους και νέες μας.
Η ΕΔΟΝ συνεπής συνοδοιπόροι των οραμάτων του Πολυτεχνείου συνεχίζουμε τους δικούς μας αγώνες για κοινωνική δικαιοσύνη, ανθρωποκεντρική δημόσια και δωρεάν παιδεία, για απελευθέρωση και επανένωση της Κύπρου και του λαού μας.
Με την ευκαιρία της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου η ΕΔΟΝ απευθύνει αγωνιστικό χαιρετισμό και θερμά συγχαρητήρια στον ελληνικό λαό και ιδιαίτερα στην φοιτητιώσα και μαθητιώσα νεολαία της Ελλάδας.
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
16 Νοεμβρίου 2010
![](/images/logo/logo.png)