Ως ΕΔΟΝ Λευκωσίας – Κερύνειας, συμπαραστεκόμαστε στον αγώνα των εργαζομένων του Δήμου Στροβόλου και στηρίζουμε τα δίκαια αιτήματα τους. Το εργατικό προσωπικό του Δήμου συμμετέχει στην 48ωρη απεργία που ξεκίνησε από την Πέμπτη 26/7/2018, συμπαραστεκόμενοι στους συναδέλφους τους που επηρεάζονται στον τομέα των σκυβάλων.
Ως ΕΔΟΝ Λευκωσίας – Κερύνειας, θεωρούμε απαράδεκτη τη στάση του Δήμαρχου Στροβόλου να κινηθεί με τις μεθόδους της απεργοσπασίας, προχωρώντας σήμερα σε μίσθωση υπηρεσιών από τον ιδιωτικό τομέα, θυμίζοντας άλλες εποχές σκοτεινών εργοδοτικών μεθόδων. Συνέχισε μάλιστα την επιθετική του στάση, καλώντας την αστυνομία στο προαύλιο του Δημαρχείου όπου ήταν συγκεντρωμένοι οι απεργοί.
Καλούμε τη νεολαία και γενικότερα τους κατοίκους του Δήμου Στροβόλου, να αγκαλιάσουν και να στηρίξουν το δίκαιο αγώνα των απεργών στο τμήμα συλλογής σκυβάλων του Δήμου Στροβόλου, για διατήρηση αξιοπρεπών όρων απασχόλησης. Καλούμε παράλληλα τον Δήμαρχο και το Δημοτικό Συμβούλιο να ανακαλέσουν την απόφαση τους και να εξετάσουν τις εισηγήσεις που έχει θέσει το Συνδικαλιστικό Κίνημα και η Συνέλευση των εργαζομένων.
Τ.Ο. ΕΔΟΝ – Νέων Εργαζομένων Στροβόλου
ΕΔΟΝ Λευκωσίας – Κερύνειας
![](/images/articles/2018anakoinwseis/SKYVALA_DHMOS_STROVOLOU.jpg)