Συμπληρώνονται φέτος 44 χρόνια από το φασιστικό πραξικόπημα της Χούντας των Αθηνών και της γριβικής ΕΟΚΑ Β’. Κάθε χρόνο, τέτοια μέρα, η ώρα 8:15 το πρωί, ηχούν οι σειρήνες σε όλη την Κύπρο, ξυπνώντας στη μνήμη του λαού μας την αποφράδα εκείνη μέρα της 15ης Ιουλίου του 1974, όταν τα χουντοκίνητα τανκς της προδοσίας, επιχειρούσαν την κατάλυση της Κυπριακής Δημοκρατίας. Το έργο της προδοσίας άνοιξε τις κερκόπορτες στην τουρκική εισβολή πέντε μέρες αργότερα. Δυστυχώς οι πληγές του δίδυμου εγκλήματος κατά του λαού μας παραμένουν και το Κυπριακό να είναι ακόμα άλυτο.
Οφείλουμε και φέτος να φέρουμε στη μνήμη μας τους χιλιάδες δημοκράτες από κάθε γωνιά της Κύπρου, που υπερασπίστηκαν τη δημοκρατία μαζί με όσους φυσικά πέντε ημέρες αργότερα δεν κρύφτηκαν όπως οι θρασύδειλοι φασίστες πραξικοπηματίες, αλλά πολέμησαν στην τουρκική εισβολή, θυσιάζοντας ακόμα και την ίδια τους τη ζωή. Ανάμεσα τους ήταν και εκατοντάδες μέλη της ΕΔΟΝ, του ΑΚΕΛ και του Λαϊκού Κινήματος.
Ως ΕΔΟΝ, δεν θα κουραστούμε να θυμίζουμε στο λαό μας ποιοι προετοίμασαν πολιτικά και ιδεολογικά το δίδυμο έγκλημα, εκπονώντας τα σχέδια τους στα στρατηγεία τους, το ιμπεριαλιστικό ΝΑΤΟ και η αμερικάνικη CIA. Αυτοί που επένδυσαν στο εθνικισμό – σοβινισμό ανάμεσα στις δύο κοινότητες, δηλητηριάζοντας το λαό μας με το μίσος. Αυτοί που η ιστορία τους για δεκαετίες μέχρι και σήμερα είναι γεμάτη πραξικοπήματα, χούντες, ιμπεριαλιστικούς πολέμους και αιματοκύλισμα των λαών του κόσμου για τα οικονομικά και ενεργειακά συμφέροντα της διεθνούς πλουτοκρατίας.
Παράλληλα θα συνεχίσουμε να ρίχνουμε φως στις σκοταδιστικές και ενσυνείδητες προσπάθειες παραχάραξης της ιστορίας και αποενοχοποίησης του πραξικοπήματος, από την Κυβέρνηση Αναστασιάδη, τον ΔΗΣΥ αλλά και όσους με την πέννα και το λόγο τους υποτάσσονται στο στόχο αυτό με φόντο την όποια προσωπική ανταλλαγή. Η εξίσωση των υπερασπιστών της δημοκρατίας με αυτούς που την κατέλυσαν συντελείται δυστυχώς ακόμα, με μνημόσυνα από εκπροσώπους της επίσημης Πολιτείας σε πραξικοπηματίες και στον ολετήρα της Κύπρου Γρίβα.
Παρά το παρατεταμένο αδιέξοδο που υπάρχει σήμερα στο Κυπριακό και τους επικίνδυνους ακροβατισμούς του Προέδρου Αναστασιάδη, θα παραμείνουμε με συνέπεια και πατριωτισμό η αιχμή του δόρατος στον κοινό αγώνα του κυπριακού λαού, Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων, για απελευθέρωση και επανένωση του τόπου και του λαού μας, στο πλαίσιο της Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας. Για επανέναρξη των διαπραγματεύσεων από εκεί που σταμάτησαν, για επίτευξη βιώσιμης λύσης στη βάση αρχών, για να καταργήσουμε την κατοχή πριν η ίδια οριστικοποιήσει τη διχοτόμηση, μιας και ο χρόνος κυλά εις βάρος μας.
Σε αυτές λοιπόν τις συνθήκες, η ΕΔΟΝ, καλεί όλους τους νέους και τις νέες, να δώσουν μαζικά το παρών τους στη μεγάλη αντικατοχική εκδήλωση που διοργανώνει το ΑΚΕΛ για καταδίκη του δίδυμου εγκλήματος εις βάρος της Κύπρου, την Τετάρτη 18 Ιουλίου, στο αμφιθέατρο «ΣΚΑΛΙ» στην Αγλαντζιά η ώρα 20:00. Θα προηγηθεί Μεγάλη Πορεία Νεολαίας η ώρα 18:45, από την αφετηρία των λεωφορείων της KAPNOS Airport Shuttle (Λεωφόρος Κυρηνείας, έναντι Λυκείου Αρχ. Μακαρίου Γ’ Δασούπολης).
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
14/07/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/Mauri_epetios.jpg)