Την Παρασκευή 6 Ιουλίου ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το 31ο Παγκύπριο Φεστιβάλ Νεολαίας και Φοιτητών της ΕΔΟΝ, το οποίο έδωσε τεράστια εφόδια για πολιτιστική και πολιτική ανάταση της νεολαίας και του λαού μας. Μέσα από το φεστιβάλ και τη μαζική παρουσία του κόσμου ζωντάνεψαν τα λόγια του ποιητή μας Τεύκρου Ανθία πως «Δεν γονατίζει ο ανυπότακτος λαός που πολεμά… για τη ζωή και για τη λευτεριά».
Στην τάφρο της Πύλης Αμμοχώστου χιλιάδες κόσμου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσαν ένα πολιτιστικό υπερθέαμα αλλά και να πάρουν δύναμη για τους αγώνες που έρχονται Ένας κόσμος της πολιτιστικής και πνευματικής δημιουργίας, της διατήρησης της παράδοσης, του εθελοντισμού, του ήθους και της αξιοπρέπειας.
Μέσα σε τρεις μέρες η ΕΔΟΝ κατάφερε να ξεδιπλώσει το όραμα της για τον πολιτισμό αλλά και για ένα κόσμο της αλληλεγγύης, της ανιδιοτέλειας και της κοινωνικής δικαιοσύνης. Από το χώρο του φεστιβάλ η νεολαία του τόπου μας έστειλε ηχηρό μήνυμα για απελευθέρωση και επανένωση του τόπου, για μια Κύπρο και έναν κόσμο της ειρήνης και της αλληλεγγύης, δίχως πολέμους και εκμετάλλευση.
Στο 31ο Φεστιβάλ της ΕΔΟΝ, συναντήθηκαν μεγάλες μορφές του Κυπριακού αλλά και παγκόσμιου λαϊκού κινήματος. Από τον Καρλ Μαρξ και τον Εζεκία Παπαϊωάννου μέχρι τους ποιητές μας Τεύκρο Ανθία και Θεοδόση Πιερίδη και το σπουδαίο μουσικοσυνθέτη Μάριο Τόκα. Η ΕΔΟΝ απέδειξε για άλλη μια φορά πως τιμά όσους άφησαν το έργο τους παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές τόσο σε πολιτικό όσο και σε πολιτιστικό επίπεδο.
Το Κεντρικό Συμβούλιο της ΕΔΟΝ ευχαριστεί θερμά ολόκληρη την κυπριακή νεολαία, Ελληνοκύπριους και Τουρκοκύπριους και ευρύτερα το λαό μας, που αγκάλιασε και αυτό το Φεστιβάλ. Ευχαριστεί επίσης όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχία του Φεστιβάλ με την παρουσία τους και την καλλιτεχνική τους δημιουργία.
Ξεχωριστές ευχαριστίες απευθύνουμε στους εκατοντάδες εθελοντές, στους ΕΔΟΝίτες και ΕΔΟΝίτισσες που προετοίμαζαν τους τελευταίους μήνες αυτή τη μικρή πολιτεία με ανιδιοτέλεια και αυταπάρνηση.
Έχοντας ως φάρο το 31ο Φεστιβάλ, προχωρούμε με πείσμα και θέληση για τους αγώνες που έρχονται. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας στους δρόμους του αγώνα μέχρι του χρόνου στο 32ο Φεστιβάλ.
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
7/7/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/3.jpg)