Η 26η Ιουνίου καθιερώθηκε ως «Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και της Παράνομης Διακίνησης τους» στις 7 Δεκεμβρίου 1987 από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, προκειμένου να ευαισθητοποιήσει την παγκόσμια κοινή γνώμη για τις επιπτώσεις από τη χρήση των ναρκωτικών και την παράνομη διακίνηση τους.
Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΗΕ, πέραν των 250 εκατομμύριων ανθρώπων, ηλικίας 15 - 64 ετών ή το 5% του παγκόσμιου πληθυσμού, έκαναν χρήση παράνομων ναρκωτικών ουσιών τουλάχιστον μία φορά, ενώ περίπου τα 29,5 εκατομμύρια άνθρωποι αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα υγείας, εξαιτίας της χρήσης ναρκωτικών. Όσον αφορά στην οικονομική πτυχή, το παράνομο εμπόριο ναρκωτικών κάθε χρόνο ξεπερνά τα 300 δισεκατομμύρια δολάρια.
Το πρόβλημα των ναρκωτικών είναι ένα κοινωνικό πρόβλημα και έχει τις αιτίες του στην καρδιά της καπιταλιστικής κοινωνίας. Η ανεργία, η σχολική αποτυχία, ο κοινωνικός – ταξικός αποκλεισμός, η οικονομική και πολιτιστική φτώχεια, η έλλειψη ελευθερίας, η απουσία νοήματος είναι οι όροι που οξύνουν το πρόβλημα των ναρκωτικών. Το καπιταλιστικό σύστημα έχει διπλό «όφελος» από τη διακίνηση των ναρκωτικών. Ένα σημαντικό τμήμα της νεολαίας στέλνεται στο περιθώριο και δε βλέπει με καθαρό μυαλό την πραγματικότητα, δεν αμφισβητεί το σύστημα και δεν μπαίνει στον αγώνα για να το ανατρέψει, ενώ την ίδια στιγμή τα ετήσια κέρδη, από το νόμιμο και το παράνομο εμπόριο, είναι αμύθητα.
Η Κύπρος, δυστυχώς, δεν αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα της μάστιγας των ναρκωτικών παρά το ότι τα νούμερα είναι χαμηλότερα του μέσου όρου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ενώ την ίδια ώρα η τεράστια μάζα χρηστών συγκεντρώνεται στις ηλικίες 15-34. Μόλις πριν λίγες μέρες ένα νεαρό παιδί 18 χρονών έχασε τη ζωή του από χρήση ναρκωτικών ουσιών. Πριν μερικούς μήνες η κυβέρνηση έφερε στη Βουλή σχετικό νομοσχέδιο για το νάρκοτεστ, το οποίο και ψηφίστηκε. Παρά το γεγονός ότι η προσπάθεια για αντιμετώπιση της μάστιγας των ναρκωτικών είναι υψίστης σημασίας και η λογική πίσω από το νάρκοτεστ είναι ένα βήμα προς τα εμπρός, εντούτοις το μέτρο του νάρκοτεστ όπως εφαρμόζεται αποτελεί απειλή για τις ατομικές ελευθερίες, επιτρέπει μεγάλη επέκταση του κρατικού αυταρχισμού και δυστυχώς υπερβαίνει τα όρια στα οποία μπορεί η ατομική ελευθερία να τεθεί υπό έλεγχο.
Στην ΕΔΟΝ και στο Λαϊκό Κίνημα ευρύτερα, ο αγώνας κατά των εξαρτήσεων αποτελούσε και αποτελεί από τους κορυφαίους πυλώνες της ταξικής δράσης της Οργάνωσης και του Κινήματος μας. Η μάστιγα των ουσιών εξάρτησης και των ναρκωτικών είναι σύμφυτη με το σάπιο κοινωνικοοικονομικό σύστημα που ζούμε, αποτέλεσμα των προβλημάτων, των αδιεξόδων και των ανασφαλειών που παράγει και αναπαράγει ο καπιταλισμός στους νέους. Στο σύστημα που χαρακτηρίζεται από την εμπορευματοποίηση των πάντων, αποτελεί δυστυχώς φυσιολογική εξέλιξη η αντιμετώπιση του ανθρώπου ως αναλώσιμου είδους, από το οποίο μπορεί να εξαχθεί κέρδος.
Γραφείο Περιβάλλοντος και Υγείας
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
25/06/2018