Ως ΕΔΟΝ συγχαίρουμε το φοιτητικό τμήμα της οργάνωσης μας και τη φοιτητική παράταξη της Αριστεράς Προοδευτική Κ.Φ., για την πρωτιά της στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα των φετινών Φοιτητικών Εκλογών μετά από 5 χρόνια, τα οποία ολοκληρώθηκαν την περασμένη Κυριακή με τις εκλογές της Φ.Ε.Κ Ηρακλείου.
Η πρωτιά της Προοδευτικής Κ.Φ είναι συνδεδεμένη με τους αγώνες, τις διεκδικήσεις και τις κατακτήσεις των φοιτητικού κινήματος από το 1974 και την ίδρυση της. Είναι ξεκάθαρο ότι οι φοιτητές έδωσαν ψήφο εμπιστοσύνης στην παράταξη που αγωνίζεται για ένα καλύτερο αύριο για τους φοιτητές. Ένα καλύτερο αύριο με σπουδές με αξιοπρέπεια. Ανέδειξαν πρώτη δύναμη την παράταξη που είναι η πραγματική πρωτοπορία στους αγώνες τους φοιτητών και εναντιώνεται στις αντιλαϊκές πολιτικές της Κυβέρνησης και τα αντιφοιτητικά μέτρα. Την παράταξη που αγωνίζεται για ομοσπονδιακή λύση του Κυπριακού που θα απελευθερώσει και θα επανενώσει την πατρίδα και το λαό μας. Την παράταξη που παλεύει ενάντια στους ιμπεριαλιστικούς πολέμους και υπέρ της διεθνούς ειρήνης.
Ως ΕΔΟΝ, θα συνεχίσουμε να είμαστε στο πλευρό του πιο προοδευτικού κομματιού του οργανωμένου φοιτητικού κινήματος και μαζί θα συνεχίσουμε να δίνουμε αγώνες με τον κυπριακό λαό, για τον κυπριακό λαό.
Μαζί συνεχίζουμε για λευτεριά, μόρφωση, δουλειά! Μαζί γινόμαστε η Αλλαγή!
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ.ΕΔΟΝ
23/5/2018