Αναχώρησαν για το Κατμαντού του Νεπάλ, το μέλος του Εκτελεστικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ και επικεφαλής του Γραφείου Διεθνών Σχέσεων Σεβήρος Κούλας και το μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ και μέλος του Γραφείου Διεθνών Σχέσεων Ιάκωβος Τοφαρή, για να εκπροσωπήσουν την Οργάνωση στη Σύνοδο του Γενικού Συμβουλίου της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Δημοκρατικών Νεολαιών. Παρών στη σύνοδο θα είναι και το μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ και πρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Δημοκρατικών Νεολαιών (ΠΟΔΝ) Νικόλας Παπαδημητρίου.
Το Γενικό Συμβούλιο της ΠΟΔΝ πραγματοποιείται σε ετήσια βάση και με τη συμμετοχή δεκάδων αντιπροσώπων από οργανώσεις από όλο τον κόσμο, συζητείται και εγκρίνεται το πολιτικό πλαίσιο και ο προγραμματισμός της Ομοσπονδίας για το επόμενο διάστημα. Στη σύνοδο αυτή, θα γίνει εκτίμηση του 19ου Παγκόσμιου Φεστιβάλ Νεολαίας και Φοιτητών που πραγματοποιήθηκε στη Ρωσία τον περασμένο Οκτώβρη.
Ιδιαίτερα, μέσα σε αυτές τις συνθήκες της όξυνσης της ιμπεριαλιστικής επιθετικότητας, το Γενικό Συμβούλιο της ΠΟΔΝ θα προσθέσει στην ενότητα και στην ετοιμότητα του διεθνούς νεολαιίστικου αντιιμπεριαλιστικού κινήματος.
Γραφείο Διεθνών Σχέσεων
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
21/05/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/PODN.jpg)