Από: Κεντρικό Συμβούλιο ΕΔΟΝ
Προς: Κεντρικό Συμβούλιο ΚΝΕ
Σύντροφε Νίκο Αμπατιέλο,
Εκ μέρους του Κεντρικού Συμβουλίου της ΕΔΟΝ, σας συγχαίρουμε για τα πολύ θετικά αποτελέσματα που έχουν πετύχει τα στελέχη της ΚΝΕ στις φοιτητικές εκλογές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ με τους συνδυασμούς της Πανσπουδαστικής Κ.Σ. Αξιοσημείωτη είναι η κατάκτηση για ακόμα μια φορά της 2ης θέσης στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα, όπως επίσης και το γεγονός ότι σε δεκάδες συλλόγους σε όλη την Ελλάδα, η παράταξη σας κατατάγηκε πρώτη στα εκλογικά αποτελέσματα.
Επιβεβαιώνεται περίτρανα με αυτόν τον τρόπο ότι οι φοιτητές και φοιτήτριες αγκαλιάζουν τις διεκδικητικές, ριζοσπαστικές και προοδευτικές θέσεις που εκφράζονται μέσα από το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών. Θέσεις που αντιτίθενται στον εκφυλισμό και τη διάλυση του φοιτητικού κινήματος, όπως επίσης και στο ξεπούλημα της δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
Είναι με μεγάλη περηφάνια και διεθνιστική αλληλεγγύη που και αυτή τη μάχη την έδωσαν μαζί σας τα στελέχη της ΕΔΟΝ και της Προοδευτικής Κ.Φ. στις τοπικές μας οργανώσεις στην Ελλάδα, τόσο με τη συμμετοχή τους στα ψηφοδέλτια όσο και με τη στήριξη των συνδυασμών της Πανσπουδαστικής Κ.Σ.. Μαζί θα συνεχίσουμε να δίνουμε πλάι πλάι τις μάχες στα Πανεπιστήμια, στα ΤΕΙ και στους δρόμους και στις κινητοποιήσεις. Μέσα από την ενδυνάμωση του Μετώπου Αγώνα Σπουδαστών και των αιτημάτων του, παλεύουμε για παιδεία που θα υπηρετεί τις λαϊκές ανάγκες και όχι τους λίγους κι εκλεκτούς.
Οι ιδεολογικοί και ιστορικοί μας δεσμοί παραμένουν ισχυροί και προσβλέπουμε να συνεχίσουμε να ενδυναμώνουμε την κοινή μας δράση σε πολλά επίπεδα.
Συντροφικά,
Χρίστος Χριστόφιας
Γενικός Γραμματέας Κ.Σ. ΕΔΟΝ
![](/images/articles/2018anakoinwseis/gigantopano-02.jpg)