Ως ΕΔΟΝ δεν θα μπορούσαμε να μείνουμε αμέτοχοι μπροστά στο δράμα που βιώνει ο Συριακός λαός καθώς η ιμπεριαλιστική επιθετικότητα εντείνεται στη Συρία και ο κίνδυνος ξεσπάσματος γενικευμένου πολέμου είναι ορατός. Οι σημερινές αεροπορικές επιδρομές στη Συρία αποδεικνύουν περίτρανα πως μόνιμη επιδίωξη των ΗΠΑ και των συμμάχων τους είναι ο έλεγχος των πλουτοπαραγωγικών πηγών και των ενεργειακών δρόμων της Μέσης Ανατολής και όχι το συμφέρον των λαών της περιοχής.
Ως ΕΔΟΝ εκφράζουμε την αλληλεγγύη μας στο Συριακό λαό και αντιστεκόμαστε στην ιμπεριαλιστική βαρβαρότητα. Απαιτούμε από την κυβέρνηση Αναστασιάδη να προχωρήσει σε διαβήματα ούτως ώστε η Κύπρος να μην χρησιμοποιείται μέσω των βρετανικών βάσεων ως ορμητήριο των ιμπεριαλιστών. Καλούμε κάθε προοδευτικό, φιλειρηνιστή νέο και νέα να δώσει το παρόν του στην αντιπολεμική εκδήλωση για τη Συρία που διοργανώνει το Παγκύπριο Συμβούλιο Eιρήνης τη Δευτέρα 16 Απριλίου η ώρα 18:00 έξω από την Αμερικάνικη πρεσβεία.
Γραφείο Τύπου
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
14/04/2018
![](/images/articles/2018anakoinwseis/EKDHLOSH_PSE_SYRIA.jpg)