Οφείλουμε να κάνουμε τομή στο υπάρχον σύστημα υγείας και τον τρόπο που παρέχει τις υπηρεσίες υγείας. Πολλές φορές,μεταξύ των πολιτών τίθεται προς συζήτηση το θέμα της «ευθύνης», για το ότι ο τομέας της Υγείας «νοσεί» εν έτει 2016. Υπερβολικές οι απαιτήσεις ή οι ανάγκες των ασθενών; Ή ανικανότητα της εξυπηρέτησης των αναγκών από τους επαγγελματίες υγείας; Κανένα από αυτά. Η απάντηση βρίσκεται στην ίδια τη φύση του καπιταλιστικού συστήματος. Σε ένα σύστημα που η παροχή υπηρεσιών υγείας θεωρείται εμπόρευμα και όχι κοινωνικό αγαθό, δεν μπορούμε να περιμένουμε και πολλά. Από αυτό το στοιχείο ξεκινούν όλα τα προβλήματα.
Αφού η Υγεία αντιμετωπίζεται ως εμπόρευμα, ως «αριθμοί», ξεκινούν οι αποκοπές και στον τομέα αυτό, η μείωση των αναλώσιμων στα νοσοκομεία γιατί θεωρείται ότι μπορεί να καλυφθούν οι ανάγκες με «λιγότερα», αποκοπές στα εργασιακά δικαιώματα των επαγγελματιών υγείας και πολλές φορές συμμετοχή στην παραγωγική διαδικασία απλήρωτα. Από το πιο πάνω προκύπτει η αντίθεση: Γίνεται μέγιστη εκμετάλλευση της εργατικής δύναμης από τη μια και την ελάχιστη εξασφάλιση των αναγκών της για να αναπαραχθεί, να διατηρηθεί και να αποκατασταθεί.
Στην Κύπρο με την κυβέρνηση Αναστασιάδη και ΔΗΣΥ, βλέπουμε πως γίνεται απόλυτη εφαρμογή του αντιλαϊκού αυτού πλάνου, χωρίς κανένα βήμα πίσω. Αποκοπή 185 εκατομμυρίων ευρώ από τους προϋπολογισμούς για την Υγεία τα τελευταία τρία χρόνια,αλλαγή σχεδιασμών και μη υλοποίηση του ΓΕΣΥ θέτοντας ζήτημα πολυασφαλιστικού, μείωση των αναλώσιμων στους κλινικούς χώρους, αποκοπή των εργασιακών δικαιωμάτων στους χώρους αυτούς και εφαρμογή κατά γράμμα της απλήρωτης παραγωγικής εργασίας, είτε μέσα από την εκμετάλλευση των φοιτητών στην «πρακτική τους άσκηση», είτε μέσα από την μη πληρωμή των επιπλέον εργασιακών ωρών των εργαζομένων.
Ως ΕΔΟΝ, θεωρούμε πως η Υγεία είναι κοινωνικό αγαθό και όχι προνόμιο των λίγων. Είναι αδιανόητο το ίδιο το κράτος να μην παρέχει ΔΩΡΕΑΝ και σε όλους τους πολίτες του, τις υπηρεσίες υγείας. Η Υγεία είναι ο πιο ευαίσθητος τομέας των κοινωνικών αγαθών και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται. Χωρίς αποκοπές, εκπτώσεις και μειώσεις, στο όνομα αντιμετώπισης της κρίσης του καπιταλισμού. Καταδικάζουμε την πολιτική της κυβέρνησης Αναστασιάδη με τις αποκοπές και μειώσεις που προβαίνει και στον τομέα αυτό.
Γραφείο Περιβάλλοντος & Υγείας
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
07.04.2016