Το Σαββατοκύριακο, 12 και 13 Μαρτίου 2016, θα πραγματοποιηθούν τα συνέδρια της Κομμουνιστικής Νεολαίας Αυστρίας στη Βιέννη και των Κολλεκτίβων Νέων Κομμουνιστών Ισπανίας στη Μαδρίτη. Η ΕΔΟΝ θα εκπροσωπηθεί και στα δύο συνέδρια, από τους Πέτρο Χατζηκωστή και Σύλβια Μιχαήλ αντίστοιχα.
Για την ΕΔΟΝ, ως μαζική οργάνωση νεολαίας και πρωτοπόρα δύναμη στα ζητήματα της νεολαίας, τόσο στο εσωτερικό, όσο και διεθνώς, η ανάπτυξη διεθνούς δράσης και παρουσίας αποτελούν στόχους προτεραιότητας. Μέσα από την παρουσία μας σε συνέδρια οργανώσεων νεολαίας στο εξωτερικό, μπορούμε να ενημερωθούμε για τις συνθήκες και προτεραιότητες του αγώνα που δίνουν άλλες οργανώσεις, καθώς επίσης να ενημερώσουμε για τις εξελίξεις στο κυπριακό πρόβλημα και για το χαρακτήρα του αγώνα των νέων στην Κύπρο.
Θεωρούμε ότι, μόνο μέσα από την ενίσχυση της ενότητας με όλες τις προοδευτικές οργανώσεις νεολαίας του κόσμου, αλλά και την ανάπτυξη διεθνιστικής αλληλεγγύης, μπορούμε πραγματικά ως αγωνιστική νεολαία να διεκδικήσουμε αποφασιστικά, όλα τα ζητήματα που μας επηρεάζουν, τόσο στο εσωτερικό, όσο και διεθνώς.
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
11/03/2016