Πραγματοποιήθηκε χθες η 9η Σύνοδος του ΚΣ της ΕΔΟΝ, κατά την οποία διεξάχθηκαν αρχαιρεσίες για πλήρωση θέσεων στην ηγεσία της Οργάνωσης.
- Νέος Κεντρικός Οργανωτικός Γραμματέας εκλέγηκε άνευ ανθυποψηφίου ο Χρίστος Χριστόφιας (βιογραφικό σημείωμα επισυνάπτεται).
- Στη θέση του Μέλους της Κεντρικής Γραμματείας εκλέγηκε άνευ ανθυποψηφίου ο Βάκης Χαραλάμπους.
- Στις δύο κενωθείσες θέσεις του Εκτελεστικού Συμβουλίου εκλέγηκαν οι Νικόλας Καλογήρου (Μέλος Επαρχιακής Γραμματείας ΕΔΟΝ Λευκωσίας-Κερύνειας) και Δημήτρης Ιωάννου (Μέλος Γραμματείας Φοιτητικού Τμήματος).
- Τέλος στις τέσσερεις κενωθείσες θέσεις για το Κεντρικό Συμβούλιο εκλέγηκαν οι Δημήτρης Στρατής (Μέλος Γραμματείας Φοιτητικού Τμήματος), Σεβήρος Κούλας (Μέλος Φοιτητικού Συμβουλίου ΕΔΟΝ), Μαρία Χρίστου (Μέλος Επαρχιακής Γραμματείας ΕΔΟΝ Αμμοχώστου) και Ηλίας Δημητρίου (Μέλος Επαρχιακού Συμβουλίου ΕΔΟΝ Λευκωσίας-Κερύνειας).
Στην αρχή της Συνόδου, μέσα σε συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα, σε μια σεμνή τελετή, τιμήθηκε ο αποχωρήσαντας από το Κεντρικό Συμβούλιο Κωνσταντίνος Στυλιανού τέως Κεντρικός Οργανωτικός Γραμματέας της ΕΔΟΝ.
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
24 Ιουλίου 2014
ΧΡΙΣΤΟΦΙΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ
Ο Χρίστος Χριστόφιας γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1983, είναι 31 χρονών και κατάγεται από το κατεχόμενο Δίκωμο.
Είναι μέλος του ΑΚΕΛ από το 2001 και σήμερα μέλος της Ε.Ε. του ΑΚΕΛ Λευκωσίας – Κερύνειας. Τον Ιούλιο του 2014 εκλέγηκε Κεντρικός Οργανωτικός Γραμματέας της ΕΔΟΝ.
Σπούδασε στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών στην Αθήνα.
Η ενεργός συμμετοχή του στο Λαϊκό Κίνημα ξεκίνησε από νεαρή ηλικία, όταν εντάχθηκε στην Παγκύπρια Ενιαία Οργάνωση Μαθητών (ΠΕΟΜ).
Διετέλεσε Πρόεδρος και Οργανωτικός Γραμματέας της Προοδευτικής Κίνησης Κυπρίων Φοιτητών Αθήνας και μέλος του Δ.Σ. της Εθνικής Φοιτητικής Ένωσης Κυπρίων (ΕΦΕΚ) Αθήνας.
Από το 2010 μέχρι το 2012 διετέλεσε Γραμματέας του Φοιτητικού Τμήματος της ΕΔΟΝ και στη συνέχεια, από το 2012 μέχρι το 2014 Κεντρικός Μαθητικός Υπεύθυνος της ΕΔΟΝ.