Το Κ.Σ. της ΕΔΟΝ εκφράζει τη θλίψη του για το θάνατο του βετεράνου της ΑΟΝ – ΕΔΟΝ και εκ των ιδρυτικών μελών της ΑΟΝ το 1944, Χριστάκη Γεωργίου.
Γεννημένος το 1929 ο Χριστάκης Γεωργίου εντάχθηκε από νωρίς στις γραμμές της Αριστεράς, και έτσι με την ίδρυση της ΑΟΝ το 1944, ως ιδρυτικό της μέλος, αναπτύσσει τη δράση του εντός του μαθητικού κινήματος. Για τη δράση του αυτή θα διαγραφεί δια παντός από το Γυμνάσιο Λεμεσού και θα αναγκαστεί να αποφοιτήσει από το Γυμνάσιο Πάφου. Η δράση του θα τον οδηγήσει και σε ποινή φυλάκισης από την αποικιοκρατική κυβέρνηση για παράνομη διαδήλωση στη Λεμεσό.
Σε ηλικία 20 χρονών αρθρογραφεί στο Νέο Δημοκράτη και αρχίζει τη λογοτεχνική του δράση για την οποία θα διακριθεί. Μετά τις σπουδές του αφοσιώθηκε στη λογοτεχνία και την ανάπτυξη του θεάτρου στην Κύπρο.
Ο Χριστάκης Γεωργίου ήταν ένας από τους βετεράνους της ΑΟΝ-ΕΔΟΝ οι οποίοι έθεσαν τα θεμέλια για την 70χρονη τιμημένη πορεία και δράση της Οργάνωσης μέχρι σήμερα!
Η ΕΔΟΝ εκφράζει τα συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.
Κ.Σ. ΕΔΟΝ
17.7.2014
![](/images/articles/teleutes_anakinosis/xristakis_georgiou.jpg)